Övernattning Adolfström - Kvikkjokk

Hej!

Någon som har översikt över möjlig övernattning på Kungsleden mellan Adolfström och Kvikkjokk vintertid? Har själv bara gått där på sommaren tidigare och undrar om det finns något man kan ha i bakhand vid dåligt väder.
 
Jäkkvik är det enda samhället iaf. Renvaktarstugor kan du ju iofs bryta dig in i om det är nödfall, men inget att räkna med i egentlig mening mao.
 
Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking
Nu är det några år sedan jag gick där, men då fanns det en raststuga ett par mils vandring eller något (sommartid) "innan" Kvikkjokk. Fast den var riktigt äcklig... Har kollat på länsstyrelsernas sidor men det verkar inte finnas något förutom i samhällena? Det jag undrar över är ev andra privata övernattningsmöjligheter.
 
Låter jättebra! Gick sommaren 2000, ösregnade från Jäkkvik och vi belv jätteglada när vi såg den utsatt på kartan men var så otrolig sunkig att vi bara så vitt ville hänga blöta kläder till tork ;-)
 

Aktuellt

Nytt avsnitt: vad kan friluftslivet lära av idrotten?

Nytt avsnitt: vad kan friluftslivet lära av idrotten?
Kan naturområden gynnas genom att talas om likt idrottsanläggningar? Det och mycket mer diskuteras i det senaste avsnittet av Outdoor & Friluftsliv!

Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser

Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser
Synen förändras gradvis – men skärpan går att få tillbaka. Progressiva kontaktlinser är utvecklade för att låta blicken hänga med utan avbrott.

Utsidan blir mediapartner till Outdoor Festival STHLM

En stor tältkåta med många människor samlade runt
Den 23–24 maj 2026 samlas friluftsintresserade på Djurgården i Stockholm. Som Plus‑medlem kan du boka festivalens äventyrspass gratis!

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”
I över 40 år har den kultförklarade Jörnkängan tillverkats av Anders Dernebo i Jörn. Nu har det unika hantverket förts vidare: till Myrene Fjellström.
Hej!

Någon som har översikt över möjlig övernattning på Kungsleden mellan Adolfström och Kvikkjokk vintertid? Har själv bara gått där på sommaren tidigare och undrar om det finns något man kan ha i bakhand vid dåligt väder.
Mellan Kvikkjokk och Vounatjviken finns bara Tsielekjåkkstugan(enkel prisma stuga) att tillgå. Mellan Jäkkvik och Adolfström finns Pieljekaisestugan(Naturvårdsverkets) som är riktigt fin. Där finns även möjlighet att låna nyckel ( i Jäkkvikk någonstans tror jag) för att få tillgång till en låst del med ett antal bäddar. Den öppna delen har bord och bänkar samt gasolkök. Kamin finns också vill jag minnas.
God tur!
Lars
 

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.