Överföring kartor till gps!

ooo

hej igen!svar på edra frågor Mapsource 4.00,ser baskartan i datorn,den hittar Gps,windows Xp.Har två kablar byt verkar funka,Way point går in dock ingen karta i "botten"!Förstår ej Gps som usb device kan du förklara?
 
Tror du ska börja med att uppdatera Mapsource. Finns på Garmins hemsida, version 6 punkt nånting gäller nu.

Har för mig att man bytt format ett par gånger...
 

Lästips

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.
hej igen!svar på edra frågor Mapsource 4.00,ser baskartan i datorn,den hittar Gps,windows Xp.Har två kablar byt verkar funka,Way point går in dock ingen karta i "botten"!Förstår ej Gps som usb device kan du förklara?

Har själv en legend och vet inte om det är lika men när jag ansluter min till datorn så kan jag föra över waypoints mm. kan avända den tillsammans med fugawi som gps.

På gps'n kan jag gå in i menyn/inställningar/gränssnitt så kan jag välja usb-minne då kan jag komma åt minnes kortet som en vanlig lös-disk.
Det var nog det som avsågs, antar att det finns motsvaranade på din enhet

Ibasto
 
Mapsource 6.13.7.0 installerat funkar inteändock i Den här datorn syns inte Gpsen ,drivrutiner upp to date!Skall pröva en annan dator och installer all på!Tack så länge!
 
Problemet löst

Hej!Tack så mycket för alla tips och råd!Nu är problemet löst,det var micro SD kortet som behövde "puttas" lite fram och tillbaks!Tydligen fick det ingen kontakt,tycker att det verkar lite känsligt till en sådan "robust" Gps!Jag pröva och byte mellan SD korten men lite gnugg så funka det!
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips