Några alternativ
Det finns massor av bra alternativ, här kommer några som jag testat själv. kort beskrivning och koordinater.
Den lilla ön som ligger mellan Ö Örholmen och Birkskär. Kanonfin ö med gott om plats för flera tält. Bra att landa och bra badklippor. Brukar vara välbesökt under högsäsong. (58°19.951, 16°58.196)
Ö Örholmen, på denna ö finns det gott om platser, en av dem ligger här 58°19.730, 16°58.169, södra udden på Ö Örholmen. Den är också fin, med bra landning, badklippor osv... Även här finns det plats för flera tält.
Harstena
Även på Harstena finns det fler bra ställen. Detta ligger i en vik på NV-sidan (58°15.542, 17°0.838). Bra laandning, bad osv. Plats för 3-4 tält. Gångavstånd in till Harstena "centrum" där det finns bageri & kiosk öppet på sommaren.
Mvh Erik