Också hjälp med spår

Blev nyfiken på vad detta kan vara för spår? Trodde först hund men de fortsatte minst 1km efter det att spår efter människor upphört. Följde en traktorstig utanför hölö, södermanland. Kan det vara räv? Tyckte de såg lite för stora ut för det. C.a. 7cm långa, se bild med min vante.
 

Bilagor

  • IMG_1228.jpg
    IMG_1228.jpg
    24.9 KB · Visningar: 848
  • IMG_1225.jpg
    IMG_1225.jpg
    16.7 KB · Visningar: 856
  • IMG_1227.jpg
    IMG_1227.jpg
    21.6 KB · Visningar: 780
Spåret är så avlångt som just rävspår brukar vara. Hund (och varg) har ju mycket rundare spår. Har det varit tö efter att spåret avsattes så blir det ju större pga det
 

Lästips

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.
Spår

Jag lånar tråden. Vi var ute i Kilsbergen runt Ramsjön i helgen och stötte på dom här spåren som korsade vägen på flera ställen.
Inte den bästa närbilden tyvärr..

Vad är det för djur?

Matthias
 

Bilagor

  • 2013-02-02-232.jpg
    2013-02-02-232.jpg
    90.8 KB · Visningar: 562
  • 2013-02-02-231.jpg
    2013-02-02-231.jpg
    43.7 KB · Visningar: 502
Jag lånar tråden. Vi var ute i Kilsbergen runt Ramsjön i helgen och stötte på dom här spåren som korsade vägen på flera ställen.
Inte den bästa närbilden tyvärr..

Vad är det för djur?

Matthias


Svårt att se storleken på avtrycken på bild men jag säger orre eller ev. tjäder.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips