• Obs! Tänk på att om du lägger ut din epostadress eller telefonnummer i forumet finns risken att de snappas up och används för spambrev och dylikt. För att slippa detta kan du istället be intresserade att kontakta dig via funktionen "Skicka epost till..." som finns i menyn man får få man klickar på ditt namn vid foruminlägget.

Nyårsfirande i tält?

Hej,
jag är trött på magnifika middagar och dyra klänningar på nyårsafton.
Någon som vill haka på en back to basics nyårsfest, har inga planer mer än att jag vill ut i naturen omkring Stockholmstrakten, Sörmlandsleden kanske?, med stormkök och tält och en flaska skumpa.
Nya vänner är varmt välkomna att haka på en nyårsafton ingen lär glömma ( förhoppningsvis med positiva känslor :)

//Nenne
 
Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser
Synen förändras gradvis – men skärpan går att få tillbaka. Progressiva kontaktlinser är utvecklade för att låta blicken hänga med utan avbrott.
Det vore ju kanon =) Jag är ledig 28/12-1/1. Instämmer med föreg. inlägg...konkreta planer? vad sägs om en deadline för deltagande 27/12?
 
Jag blir tyvärr kvar i Luleå då jag inte hörde mer. Kan dock vara på för helgäventyr/vandring kring Sthlm framöver. Bor i Solna men har bil.
 

Aktuellt

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap
För Karin Strandberg och Karin Wallén är det självklart att hunden ska med på vandringen. Nu har de samlat sina kunskaper i en handbok!

Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser

Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser
Synen förändras gradvis – men skärpan går att få tillbaka. Progressiva kontaktlinser är utvecklade för att låta blicken hänga med utan avbrott.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun!

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun!
Ta chansen att vinna startplatser till Göteborgs största trailupplevelse och Merrells nya terränglöpsko Agility Peak 6, perfekt att springa loppet i!

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt
Inför vår- och sommarsäsongen lanserar flera svenska varumärken nyheter med låg vikt. Utsidans redaktion listar fem favoriter!
Hade varit skitkul, men jag tror att frugan skulle ha vissa synpunkter... Så det blir nog ett rätt traditionellt nyårsfirande även denna gång...
 
Hej Nenne.

Jag gör gärna något annorlunda i Nyår.
Skumpa i tält på Nyårsafton är ju helt rätt :)
Hör gärna av dig om vill ha sällskap.

/ Magnus
 
:)
jag har liksom glömt bort er... förlåt...
nyårsnatten ägnades åt att försöka få iväg såna där thailändska rislampor (slutade med ett mindre bål istället, hur får man upp skiten?) och utdelning av kaffe o mackor till hemlösa.
så jag slapp parmiddagsträsket åtminstone.

men, när vi ändå är i farten att hitta på ovanligheter, om jag lovar att vara mer aktiv på forumet, kan vi tänka oss att hitta på nåt någon annan dag/kväll/dygn?
sådär halvspontant och opretto, kaffe o skitsnack i ett vindskydd typ?

vad sägs om att jag bestämmer datum, nån annan hittar på plats, företrädesvis i stockholmsområdet... eller syfte... eller aktivitet...?

för i sånafall bestämmer jag nästa helg, 26/1, vi samlas kl 16.
vart och varför?


/nenne
 

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.