Norra Sverige på väg mot Laxrekord

Norra Sverige på väg mot laxrekord
Beståndet av lax ökar kraftigt i norra Sverige, rapporterar TV4 Nyheterna. Minskat sportfiske under pandemin spår tros vara en avgörande orsak.


NORRBOTTEN 8 AUGUSTI 2020 11:50
Med hjälp av ekolod räknas antalet laxar som vandrar upp i Torne älv i Norrbotten. Årets siffror visar att återväxten är god och att antalet laxar börjar närma sig rekordnoteringen från 2016.
Enligt prognos ska uppemot 75 000 laxar vandra upp för älven i år. Älven står för ungefär en tredjedel av återväxten av lax i Bottenhavet.
En anledning till det höga antalet laxar tros vara en EU-överenskommelse från förra året om att begränsa yrkesfisket.
– Kvotreglerna tillåter mer fisk att återvända till lekplatserna vilket är bra för laxbeståndet, säger Atso Romakkaniemi, seniorforskare på Luke Naturresursinstitut till TV4.
Men var femte vandringslax som dras upp ur vattnet beräknas i dag vara fångad av sportfiskare. Till följd av coronapandemin har det i år inte sålts några fiskekort vid det populäraste laxfiskestället i Torneälven, Matkakoski, vilket även det tros bidra till laxens återhämtning.

Artikeln är kopierad från dagens webbupplaga av Norrbottens-Kuriren.
 

Lästips

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.
Enligt finska mätenheten med ekolod i Kattilakoski, Torneälv: -"Tusentals stora laxar över 20kg!"
Källa: Tv4play
 
Senast ändrad:

avslutad210712

Gäst
Både Torneälven och Kalixälven har väl begränsat antalet fiskekort i år eller rättare sagt så är fisket förbjudet i stora delar av de älvarna.
 

avslutad210712

Gäst
Gränsen mellan Sverige och Finland är stängd
Gränsen mellan Sverige och Norge är stängd

Inte tvärtom. Helt öppet
 

avslutad210712

Gäst
Kalixälv är stängd förutom SCA områden som är helt öppna
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips