Nödvinsch

Antag att du kör fast bilen på en ödslig skogsväg och att du saknar en vinsch för att dra dig loss. Om du har två bogserlinor och några repstumpar på ett par meter kan du improvisera en effektiv vinsch och dra loss fordonet.
Såga dig två trädstammar av samma format som en ordinär massavedsbit (alternativt låna en ur en massavedstrave).
Ställ den ena massavedsbiten parallell med ett någorlunda starkt, växande träd på 1,5 meters avstånd från detta.
Lägg en repslinga runt trädet och massavedsbiten upptill och nedtill på den senare.
Drag ett rep från fordonet fram till massavedsbiten och knyt en ögla på repet precis vid massavedsbiten. Håll öglan mitt på massavedsbiten.
Trä sedan den andra massavedsbiten genom öglan och börja gå runt ren vertikalt stående första massavedsbiten. Det hela fungerar nu som ett mycket effektiv gångspel, eller en vinsch, där den vertikala massavedsbiten är valsen och den andra massavedsbiten hävarmen.
Har själv vid flera tillfällen dragit loss fastkörda fordon med den här enkla "stenåldersmetoden" och brukar ävan lära ut den vid överlevnadskurser.
 
Månadens produkt: Ergo Grip Enduro från Hestra
Rätt handskar kan göra stor skillnad under cyklingen. Ta chansen att tävla om lätta och bekväma Ergo Grip Enduro D3O från Hestra.
Saknar bild.

Den förstnämnda, lodrätt stående massavedsbiten vrider sig som en vals eller rulle, som repet från fordoner vindas upp på. Repslingorna upptill och nedtill håller "rullen" på 1,5 meters avstånd från trädstammen, men hindrar inte rullen att vrida sig runt. Dragkraften blir mycket stor.
 
winch


Var det så här du menade? Möjligen ska den lodräta stocken stå med ena änden i marken, men så har jag ju inte ritat sen lekskolan heller... Kul idé! ;-)
 
Dragkraften i linan till fordonet borde utan vidare komma upp i storleksordningen runt 500kg med ovanstående exempel. Inte illa. Trimma sen konstruktionen och tillför en andra person som vrider så kan man säkert lyfta en mindre bil helt från backen.. (?)
 

Aktuellt

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”
I nya boken Vandra i södra Småland guidar Niklas Kämpargård till 48 turer genom skogar, sjölandskap, myrar och kulturbygder.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”
Utsidans redaktör Gabriel Arthur besöker Sveriges största friluftsfestival – och får med sig viktiga insikter hem.

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.
Tack, jättebra...

...jag skulle inte kunna rita det bättre själv. Saknar tyvärr scanner och andra illustrationsmöjligheter för datorer.
Sigvard surviver
 
Nödvinsch (liten överkurs)

Här kommer en liten överkurs till nödvinschen härovan. Om man har en talja av enklaste slag kan man behändigt fördubbla dragförmågan.
Lossa repet från fordonet och trä linan över taljans linhjul. Drag därefter linändan till trädet och knopa fast den långt ned runt stammen (så du inte snavar, när du drar runt "gångspelet".
Knopa en repstump mellan taljans ögla och fordonet. Vår nödvinsch har nu blivit dubbelt så stark - men hälften så snabb - enligt fysikens lagar.
Sigvard Surviver

PS. Den nedre repslingan på Tumbleweeds eljest utomordentliga teckning (tack för den) bör helst läggas närmare marken, så att man lättare kan kliva över den, när man vandrar runt "valsen" med hävarmen.
d.s.
 

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.