Ni som har koll

Hej!
Vi är fyra oerfarna vandrare som tänkte gå sträckan Nikkaluokta-Vista-Nallo-Sälka-Singi-Kebnekaise för att sista dagen göra en topp bestigning till Kebnekaise. Vi har beräknat att det ska ta ungefär 7 dagar och detta kommer gå av stapeln i slutet av juli. Det är första fjällvandringen för oss alla men jag känner att vi har bra koll på läget.:)

Är det någon som gått denna sträcka förr eller kanske har hört talas om den.

Vad tycker ni man bör tänka på som en förstagångs vandrare?

Tack på för hand.
Micke K
 
Hej! /klipp!/ men jag känner att vi har bra koll på läget.:)

Är det någon som gått denna sträcka förr eller kanske har hört talas om den.
K

He he... hört talas om sträckan... koll på läget ;-) ... nåja... Sträckan är en av de mest vandrade i Sverige och kräver inte så värst mycket erfarenhet egentligen, är alltså inte direkt tekniskt krävande, utan det krävs bara vanligt sunt förnuft, och normal kondition.

Det som givetvis är bra att tänka på är utrustningen, det kan du söka på i forumet och ha läsning om i dagar framöver...

Sen finns det ju risker, och som jag ser det på denna sträcka så kan det möjligtvis vara något eller några av vaden mellan Nikka och Vistas, men dessa broar kanske är lagade nu, det vet jag inte.

Thomas
 
Senast ändrad:
Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser
Synen förändras gradvis – men skärpan går att få tillbaka. Progressiva kontaktlinser är utvecklade för att låta blicken hänga med utan avbrott.

avslutad210712

Gäst
Har inte gått sträckan Nikkaluokta-Vistas men resten av sträckorna är rätt lätta. Ett besök på toppen av Kebnekaise tar förstås lite på krafterna men inte mer än att en normal person klarar det. I övrigt är det såklart vad som kan ställa till problem om det är mycket vatten i jåkkarna men inga vad som bör betecknas som farliga eller direkt besvärliga.
 
Toppbestigning?

Kan ju vara bra att ha minst en dag över ifall det blir dåligt väder sista dagen.

Jag skulle i allafal tycka det var otroligt synd att avsluta en veckas underbar vandring med ett misslyckat toppförsök.

Men det är ju jag det ;)
 
Båtskjuts

De två gångerna jag gått sträckan Nikka-Vistas så har jag tagit båt upp genom Vistasdalen... har för mig att det är en 10-12km... trevlig tur som är värd varenda öre, är inte så förtjust att gå i björkskog på sommaren, det får man nog av resterande sträcka.

Vaden som jag nämnde upplevde jag som svåra när jag om min sambos lillebror skulle vada för två år sedan, detta pg a att broarna då var bortspolade... Vadet norr om Reaiddajavri kan vara knepigt tidigare på säsongen men du skall ju gå senare så det bör inte vara något problem.

Sök på vadning i forumet så kommer du få ännu mera att läsa och fundera på.

Thomas
 

Aktuellt

Nytt avsnitt: vad kan friluftslivet lära av idrotten?

Nytt avsnitt: vad kan friluftslivet lära av idrotten?
Kan naturområden gynnas genom att talas om likt idrottsanläggningar? Det och mycket mer diskuteras i det senaste avsnittet av Outdoor & Friluftsliv!

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Utsidan blir mediapartner till Outdoor Festival STHLM

En stor tältkåta med många människor samlade runt
Den 23–24 maj 2026 samlas friluftsintresserade på Djurgården i Stockholm. Som Plus‑medlem kan du boka festivalens äventyrspass gratis!

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”
I över 40 år har den kultförklarade Jörnkängan tillverkats av Anders Dernebo i Jörn. Nu har det unika hantverket förts vidare: till Myrene Fjellström.
Får jag föreslå en toppbestigning längs Dürlings väg om ni ändå kommer från det hållet? Det är en trevligare väg än västra leden från fjällstationen, för det är inte lika brant, och det är psykologiskt trevligare att slippa gå över ett berg innan ni börjar bestiga det berget ni egentligen ville upp på. Vik av vid Singivagge och tälta vid sjöarna i så fall. Det vill säga om ni inte hade tänkt gå den färdledarledda turen på östra leden, över glaciären och uppför klippan. Det verkar ju också spännande.
 

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.