Newbie på Sörmlandsleden

Hej,
Jag har vandrat dagsturer under en period och känner att det är dags för att ta steget och göra en övernattning. Problemet är att jag inte har nån utrustning. Så jag behöver tips om vad som behövs för en tur på tre dagar för en person. Jag tänkte gå några sträckor på Sörmlandsleden.

Jag är en ganska bekväm vandrare, som normalt bara går i bra väder. Men jag inser ju att vänder kan vända och det måste jag ju klara av.

Tält? Vilken typ är lämplig för sommarvandring. Jag planerar att gå själv men det kanske är värt att köpa ett tält för två?
Sovsäck?
Kök?
Det finns ju utrustning från billigt till svindyrt - vad är värt att lägga pengarna på?

Jag har en stor ryggsäck på 75 liter. Den är dock inte jätteskön. Och jag undrar om jag inte kan klara mig med en mindre.

Kläder och skor har jag nog koll på.

Alla tips mottages, inklusive tips på trevliga Sörmlandssträckor. :)
 
Jag och mina vandringskamrater är ganska flitiga på Skåneleden. Kan tänka mig att dina behov är som våra.
Vi började väldigt enkelt utan fancyprylar och har byggt på efterhand. Vi kom över superbilliga kupoltält för 99kr/st. De har funkat bra så länge vi kan stanna på skyddade ställen. Absolut inget för fjällen! Annars använder vi ett lite rejälare tunneltält.

Ska du vara ute flera dagar så hade jag definitivt funderat på ett bra liggunderlag. Vi använder Expeds synmat och sovkomforten blir många gånger bättre än ett cellplast! Jag sover lika bra ute som hemma i sängen.
På sommarhalvåret kan du klara dig med en +10C-säck om du inte är jättefrusen.

Spritkök kan du hitta på ÖoB för någon hundralapp eller begagnade gaskök på blocket.

Saker jag inte vill vara utan i min packning:
* Möjlighet att göra eld
* Underställ, mössa, tunna vantar
* Regnjacka
* Sjukvårdsdetaljer (första hjälpen, plåster, skavsårsplåster etc)

Alla i mitt sällskap har säckar på 70 liter eller större. Vi hade säkert klarat oss på 55-60.

Vi gjorde en packfilm i våras. Kanske kan du hitta nått tips där :) Vi gick igenom saker som vi tycker har förbättrat vår komfort, men det är absolut inte obligatoriska saker rakt igenom.

Sensmoralen är väl att fundera på vad man redan har, och vad man behöver komplettera med. Ju mer saker går att kombinera, desto mindre behöver du bära ;)
 

Aktuellt

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Månadens fråga: Värmebölja under vandringen - hur gör du?

Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?

Helgelandskusten – Tio äventyr längs Norges dolda pärla

Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.
Vandring.

Just Sörmlandsleden som du nämner har jag gått bitar av åtskilliga gånger. Strunta i tält i början. Planera din tur så att du kan använda de vindskydd som finns. Satsa på ett bra och komfortabelt liggunderlag, sovsäcken är mindre viktig vår-sommar och höst. Lägg inte för många pengar på utrustning i början utan känn dig för. Vad gäller ryggsäcken vill jag nog ha 60-70 liters volym om jag skall iväg några dagar. Har du provat att justera alla remmar. När du väl köper dig ett tält, köp ett tvåmans även om du går ensam. Det känns lyxigt med plats. Mitt kök under många år har varit ett Trangia 27 med gasolbrännare. Jag är också en bekväm vandrare så jag lägger vikt vid mat och dryck. Väljer också bra väder men ett regnställ är nödvändigt. Använder ett försvarets som jag är ganska nöjd med. Kaske stöter vi på varandra någonstans på leden någongång. Jag är östgöte så jag går ofta längs Bråviksbranten och kring Fjällmossens naturreservat. Vad du än gör så dras inte med av den prylhysteri som råder inom friluftslivet utan låt behovet sakta växa fram.
 
jag säger samma sak som här ovan. köp inget tält för sörmlandsleden utan använd vindskydden. har nu gått drygt halva och endast en natt har jag delat vindskydd med andra. ett bekvämt liggunderlag är däremot viktigt, det behöver kanske inte vara dyrt men lätt är skönt när det ligger i packningen. vindskydden ligger ofta väldigt fint så det finns sällan skäl att leta upp en tältplats.
 
Tack för tipsen! Jag hade inte en tanke på att man kunde sova i vindskydden men det vore så klart kul. Och det sparar ju packning. Ok, men då är det liggunderlag som ska få kosta lite, i övrigt kan jag börja med busgetgrenjer och se hur biten jag blir av detta. :)
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips