NAvitel - nytt kartprogram för att visa vektorkartor

Konstantin G., förf. till GPSmapedit mm. har lagt ned utvecklingen av GIS Russa och satsar istället på Navitel vilket är en konkurrent till Garmin Que. Programmet klarar autoroute mm. En vägkarta över Madeira finns tillgänglig. Alla hemgjorda och communitygjorda olåsta kartor kan visas.

Navitel är inte avsett att visa låsta kommersiella garminkartor, där får man nöja sig med Que eller kommande Mobile XT. Navitel kan användas med valfri GPS oberoende av fabrikat. En engelsk version finns att köpa.

Mer på denna tråd:

http://www.malsingmaps.com/forum/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=4319

I tråden nämns också Garmins motåtgärder mot garmin-gpsemulerande mjukvara som GPSproxy eller nya GPSgate.
 
Man ska kunna slå in sitt ID nummer i programmet direkt. Fråga: om jag använder min brors friluftskarta via img2gps, så kan jag slå vilken "valid ID" som helst i Gate för ex. IQue på min ppc?
 
Haha...

Så lätt var det, nu ska bara mina egna waypoints över också. Att få över alla kartor vara bara att "Send to device" till min minnesläsare, men waypintutan är grå, varför?
 

Aktuellt

På turskidor mellan stugor – ny bok guidar till svenska fjällen

I över 30 år har Oskar Karlin skidat mellan stugor i den svenska fjällvärlden. Nu har han samlat kunskaper, råd och tips i en 400 sidor tjock bok.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Vinn ”Turskidåkning” av Oskar Karlin!

Med sin nya bok vill Oskar Karlin inspirera fler att upptäcka den svenska fjällvärlden på turskidor. Här har du chansen att vinna boken!

”När isen ligger i skärgården släpper jag allt”

I mitten av november lade sig de första skridskoisarna i Stockholm. Vi har pratat med Pamina Falck, kommunikationsansvarig på SSSK, om säsongstarten.
Så det var som jag trodde GPSgate har tagit efter GPSproxy. NU ska det sägas att Garmin inte hade skyddat överföringen på något sätt, det vara bara för datakunniga att analysera hur protokollet såg ut så var saken klar. Skyddet i Mobile XT är av helt annan kaliber. Eftersom Garmin sent omsider kommer med en egen SiRFIII GPS 10x modell finns desutom inget skäl att lägga ned en massa krut på att åstadkomma en proxyemulator för det programmet. GPSproxy kom till för att vi ville kunna använda SiRFIII.

Som ID i en proxyemulator måste man sätta in siffrorna från en GPS som kartorna är upplåsta för. Karetfilerna måste vara upplåsta, vare sig de förs över med Mapsource eller Sendmap20, detta oavsett om de förs till en kortläsare.

Vet inte var waypoints ska hamna och hur överföringen av dem funkar.


[Ändrat av jonasolof 2006-10-05 kl 18:08]
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips