NASA har ett grymt program.

NASA är ett företag

Haddock; sa:
Amerikanerna är väldigt duktiga på att förmedla de statliga organisationernas verksamhet till allmänheten.

Rätta mig om jag har fel men NASA är ett företag. Troligtvis så är väl huvudägaren amerikanska staten. Men hur som helst så konkurerar NASA med alla andra företag här i världen (så vill jag offerera ett nytt Hubble till amerikanska staten så får jag gärna konkurrera med NASA).

Bara för den allmänna ordningens skull...

Stalle
 
Re: NASA är ett företag

Rätta mig om jag har fel men NASA är ett företag. Troligtvis så är väl huvudägaren amerikanska staten. Men hur som helst så konkurerar NASA med alla andra företag här i världen (så vill jag offerera ett nytt Hubble till amerikanska staten så får jag gärna konkurrera med NASA).

Bara för den allmänna ordningens skull...

Stalle
Vad jag vet är NASA den federala myndigheten för rymdfart, men det spelar ingen roll - det var bara ett exempel. Konstigt att diskussionen kom att handla om storlek på budgetar Sverige vs USA. Det jag ville säga var att amerikanerna har ett pedagogiskt angreppssätt för att förmedla verksamhetsinformation till allmänheten. Sen må det handla om rymdfart eller den lokala sophanteringen eller vad fanken som helst. Jag är övertygad om att den bästa kompetensen för att förmedla information om olika teknik-/naturvetenskapliga områden finns hos de statliga organisationerna, bara de får riktlinjer (o resurser). T.o.m min lilla arbetsgivare kan åstadkomma fantastiska presentationer och inte tusan har vi någon rymdbudget ;)
 

Lästips

Månadens fråga: Värmebölja under vandringen - hur gör du?

Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Helgelandskusten – Tio äventyr längs Norges dolda pärla

Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.
Kritisera gärna, men...

Hej Per (och alla andra)

All offentlig verksamhet förtjänar att granskas för att klargöra om en organisation lever upp till de mål för verksamheten som lagts fast av regering och riksdag.

Som påpekats i andra inlägg är formerna för granskning väl utvecklade inom statsförvaltningen, och naturligtvis ska Lantmäteriet också sättas under luppen och kritiseras för det som inte fungerar bra.

Konstruktiv kritik är bra, och det är upp till Lantmäteriet att ta den till sig och "förvandla skit till gödsel" för att kunna bli bättre.

Men vad jag reagerar mot, och som är huvudanledningen till mitt engegemang på Utsidan, är att förvånande mycket av den kritik som riktas mot Lantmäteriet inte grundas på sakkunskap, utan baseras på gissningar, spekulationer eller missförstånd.

Problemet med att skaffa sig kunskap är att det i regel tar tid.

Det mesta om Lantmäteriets verksamhet och ekonomi kan läsas på vår hemsida. Där finns regleringsbrev, årsberättelser, prislistor, produktbeskrivningar, mm tillgängiga för den som är intresserad. Men det kräver som sagt att man offrar tid för att ta reda på hur saker och ting förhåller sig.

Jag vill göra det litet lättare för Utsidans läsare att förstå vad Lantmäteriet sysslar med, och hoppas med en sådan insats att framtida kritik blir mer saklig, och resulterar i konstruktiva förslag och idéer om hur Lantmäteriet kan bli bättre.

/tobbe
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips