Mygg netting i Helsport Fjellheimen Camp 2???

Hej,

Finns det någon här på forum som har et Helsport Fjellheimen Camp tält som kan berätta för mej om det finns myggnetting i hele utgången i sidan på absidan?

Jag var och tittade på detta tält för et par dagar sen, men glömde helt enkelt at se efter om det fanns möjlighet at ha "dören öppen", men änddå stängt for dom surrande stick-djuren. Ironisk, da detta är vældigt vigtigt för mej.

Och: har ni bra erfarenheter med tältet, eller finns det saker man måste se upp för?

Tackar för alla svar

Jesper, Köpenhamn
 
Och: har ni bra erfarenheter med tältet, eller finns det saker man måste se upp för?

Tackar för alla svar

Jesper, Köpenhamn

Är mkt nöjd med mitt tält. Dock så måste man vara rätt noga när det ska upp för att få hela tältet sträckt. Men tar man bara 1 min extra och gör det bra från början så är det ett kanontält.

/R
 
Tackar Robin, bra at höre.

Jag tvekar dock lite grann. Tycker det er konstigt at det inte finns myggnetting i så dyrt et telt, men forhandleren som jag pratade med sagde, at erfaringen var at der änddå kom myg ind i apsis under ytterteltes kant och via dören når man går in och ut - og det er muligt, men jag tycker at det har varit skönt at ha det likevel når solen gassar och man skal forsøke at sova midt på dagen.

Tackar for din mening i alla fall

Jesper
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips