"Motorvägen" i Sarek

När du passerat passet mellan Vuovres och Gähppo har du telefontäckning och kan beställa boende och middag i Saltoluokta (till dagen efter).
Mats skrev om nedfarter mot Pietsaure. Vi har tidigare tagit oss ner öster om Rumok vilket är brant och eländigt. Nästa år hade vi tänkt gå just Rasekgurra som vi kikarspanat mot från gamla kåtaplatsen vid nationalparksgränsen vid Avtusjjåhkå. Hur svårt kan det vara?
"Parkliknande strandskog" - gäller det även väster om Rumok?

Nu är det rätt många år sedan jag gick ner genom Rasekgurra men jag mindes att bäckravinkanten var rätt brant och att det på ett par ställen var dåligt med fotfäste på branterna samt att där fanns klippartier med vattenmättad mossa (= vanskligt). Sondera och gör egen bedömning. Bifogar en terrängskuggad bild från KSO.

NV Rumok är det rätt tät skog generellt. Minns att jag gick ner längs Gådonjirav nåt år och där är det mkt fjällbjörkskog SO om den jokken, men går man fram till stranden fanns det några viltstigar man kunde följa. Skulle säga att den parkliknande strandskogen ungefär börjar där "Rumok-jokken" rinner ned. Håller med dig om Rumok, inget bra ställer att gå ned. Gådonjirav var lättare.

/Mats

Rasekgurra:

Namnlös2.png


Rumok:

Namnlös3.png
 
Jag har gått vägen utefter Rasekgurra och upplevde den som helt problemfri. Jag följde jokken på norra sidan precis ovanför kanten till V-ravinen.

Har gått ner precis öster om Rumok två gånger, och minns den backen som trassligare, men inte alls omöjlig den heller.

Ja, vi gick på södra sidan och nere i ravinen. Säkert enklare att gå ner över ravinkanten.

/Mats
 

Lästips

Europas okända pärlor – 10 vandringar bortom turiststråken

Sugen på att packa väskan och vandra utanför Sverige? Då är den här listan för dig!

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.
Jag var där 3-12 september 2010, då de hade haft 2 dm snö vid Alkavare kapell dagarna innan vi kom. Vi anlände i halv storm men fick redan dag 2, och resten av tiden, strålande sol. Så det kan slå åt alla håll. Se bara till att tänka på säkerhet och ha en backup plan. Just vadet nämnt ovan kan man hitta mycket info om. Då du är ensam så är säkerheten som sagt ännu viktigare. Ta det lugnt och försiktigt och inga onödiga risker. (jag hade nog valt att gå via treparksmötet om jag var ensam)

Den natten minns jag!
 
På Pers bilder ser faktiskt södra/västra kanten av Rasekgurra mest vandringsvänlig ut.
Om man väljer Rasekgurra missar man öl, rökt röding och gahko i Pietsaure.
Pietsaure brukar vara stängt fr.o.m. sista veckan i Augusti.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips