Mönster till M/90 uppdragssäck?

Jag har en 90 uppdragssäck, har tittat lite på den och kom underfund med att den inte kan vara svår att sy. Är det kanske någon som har mänste på denna, gärna på varianten med lock som går ned över sidorna? Var kan man köpa M/90 eller canvastyg billigt? Även mått på locket över sidorna emottages tacksamt
=)
Mikael Nyman
 

AndersV (Anders Villumsen)

Gäst
Sprätta

Mitt tips är att använda den du har tills den är slut och sedan sprätta den. Om du vill ha en nu får du väl mäta och rita av delarna. Uppdragssäcken har väl ingen styv baksida? En ide är att göra en ficka på insidan ryggbiten och stoppa ner en bit liggunderlag, likt Fjällräven Kånken.
Varför köra med M90 tyg. Nog finns det bättre och lite mindre iögonfallande. Kolla på BM's tygkilometer i Örebro eller Point North i England


Anders V
 
Tygtips

Tyg i M/90 kan du köpa på www.recon.se . Skulle gissa att sacci har patent på mönstret så det blir nog svårt att få tag på.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips