Min första ryggsäck

Hej!
Jag är på jakt efter min första egna ryggsäck för lite längre vandringsturer. Har hittills lånat mina föräldrars men känner att det är dags att köpa en egen. De resor jag tidigare gjort har varit mellan 3-7 dagar och jag har redan en 30l ryggsäck.

Då jag läst i andra inlägg har jag fått lite inblick i det hela och märker att många kör på ganska stora ryggsäckar – upp emot ca 100-130l. Jag själv är ganska liten, 180cm och 60kg, så jag vet inte om en sådan stor ryggsäck är något för mig. Jag har därför sökt efter ryggsäckar runt 70-80l, då jag känner att jag vill kunna vandra i över en vecka men också ha ryggsäcken under helgturer.

Söker helt enkelt tips om hur jag borde tänka vad gäller storlek på ryggsäcken.

Tar gärna också emot tips om vilken ryggsäck jag borde köpa. Jag letar efter en bra ryggsäck som håller länge och jag kan använda så mycket som möjligt. Prisklass kommer alltså i andra hand.

Har hittills kollat lite på följande säckar:
Fjällräven Kajka.
Haglöfs Oxo.
Lundhags V8.

Tack på förhand för svar och ifall det finns väldigt liknande diskussioner blir jag gärna hänvisad dit!
 
Jo ämnet har varit uppe förr :)

Hejsan,

Jo söker du runt lite kommer du garanterat hitta liknande diskussioner här på utsidan. Vad det gäller ryggsäckar finns det (nästan) lika många åsikter som användare.

Tyvärr är det långt ifrån lätt att ge generella tipps vad det gäller ryggsäckar, eftersom vad som upplevs som bekvämt beror väldigt mycket på kroppsform, hur mycket man tänkt bära och hur "känslig" man är. Så mitt tipps är, besök en välsorterad butik som har många ryggsäckar, helst flera butiker så du täcker in fler märken. Packa sedan ryggsäckarna som du är intresserad av med minst 5-10 kg MER än du tänkt bära och börja sen knata omkring i butiken. Om du sen hittar flera ryggsäckar som är både bekväma och verkar välgjorda skulle jag välja den lättaste.

Personligen har jag tre oilka ryggsäckar. En jättestor Bergans (130 liter) för de riktigt tunga turerna. En mellanstor Gregorypack för typ 8-12 dagars turer och en ultralätt Klättermusen Hugin för turer upp till en vecka ungefär. Personligen gillar jag även Klättermusens Mjölner 2.0, som jag nog skulle köpt idag om jag köpte en ny rygga.

/ Stefan
 

Lästips

Europas okända pärlor – 10 vandringar bortom turiststråken

Sugen på att packa väskan och vandra utanför Sverige? Då är den här listan för dig!

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.
Som undvall skriver, bäst är att du provar dig fram själv för att hitta en ryggsäck som passar bra på din rygg och avlastar mot höfterna. När man är ute på lite längre turer är det oftast provianten som tar mest utrymme och en stor del av vikten. En säck på 75-85l ger ganska bra utrymme för lite längre turer, men kan samtdigt upplevas som klumpig på lite kortare turer utan lika mycket packning. Räkna grovt med att du sätter maxvikten på din packning till 25% av din kroppsvikt.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips