Midsommarturer

Det har ju funnits marspaddlingar, aprilpaddlingar och majpaddlingar så lite midsommarturer verkar bra att initiera!

Mycket ostadigt väder men lite paddling på hemmaplan har det i alla fall blivit. Midsommardagen blev det 13,3 km i Marsviken Oxelösund. Slapp regn vid sjösättningen är väl en bra sammanfattning men med Peak UK semidryjackan och vanliga shorts blev det en bra avvägning mellan att hålla värmen och att inte bli kokt. Inget kapell är också en förutsättning för en lagom tempererad tur.

Hade tur och hörde bara åskan på lite avstånd men valde ändå strandstrykande paddling på hemvägen till klubben.
 

Bilagor

  • P6250008.jpg
    P6250008.jpg
    36.5 KB · Visningar: 668
  • P6250012.jpg
    P6250012.jpg
    20.7 KB · Visningar: 650
Midsommartur

Jag och flickvännen åkte iväg på en tur, landsatte vid Östra Lagnö vid 21.00 på torsdags kvällen, började paddla mot hallonstenarna naturreservat, regnet öste ned på oss den sista halvtimmen innan det slutade i höjd med att vi hittade en tältplats. Våra nya paddeljackor testades för första gången också, regnet och kylan höll sig ute:)

Morgonen därpå började vi paddla mot Svartlöga, för att sedan styra kajaken mot Rödlöga. Överfarten mellan Svartlöga och Rödlöga gav oss härliga vågor att paddla i 11m/s. Energin gav lite till lek & surv också, innan vi kunde vila oss lite i skydd av Rödlögas öar. Spenderade hela lördagen på Rödlöga då vi även kunde tadel av nyinvigningen av deras café och åt gott och hade en kör som sjöng några trudelutter.

Natten mellan lördag/söndag gick vi upp kl 03.00 och satt färdig packade i kajaken kl 05.00 och började paddla mot kapellskär och gräddö, tog en avsticker emellan kapellskär och gräddö.

En riktig go midsommar tur med njutningsfullt väder!
Totalt cirka 60km

Här kommer en youtubelänk med en liten video från dessa dagar(bör ses 1080p)
http://www.youtube.com/watch?v=_u0Lk-mkYEw

sen om någon också vill se lite bilder finns det här.
http://www.facebook.com/media/set/?set=a.156582604414849.41207.100001893308236&l=e00046bc95
 
Hade inte min "vattentäta" kamera varit död efter en lång rollsession så hade jag haft en del... :0)

Dags för en Juli-tråd snart då Juni-tråden uteblev!
 

Aktuellt

Skidbranschens kamp mot klockan – hållbarhetsarbetet skalas upp

Skidbranschen är hotad av klimatförändringarna. Nu vill de agera – tillsammans. Utsidan rapporterar från branschmässan Prowinter i Bolzano, Italien.

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Vinn "Sarek: en biografi" av Claes Grundsten!

Författaren, fotografen och Utsidan-bloggaren Claes Grundsten har skrivit en bok om sin långa relation till Sarek. Här har du chansen att vinna den!

Starta din egen blogg på Utsidan!

Vill du nå ut med dina äventyr till över hundra tusen friluftsintresserade? Börja blogga på Utsidan! Här hittar du en guide över hur du kommer igång.
Misterhult

idklubben.jpg

Blev en sväng i Misterhult över midsommar. Mest soligt men lite skurar och rejäl åska på lördagen. Finfint! Det där med paddling är kanske inte så dumt ändå ;)
regnar.jpg

Några bilder till och ett färdspår finns här.
 

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.