Midsommarfirande på Kebnekaise Fjällstation!

Japp

jag har det.
Skitfint och annorlunda. Jobbade där i somras och det går till som följer;
Personalen anordnar lite småtävlingar i kubb, beachvolleyboll på helikopterplattan. Alla gör en midsommarstång tillsammans som det dansas runt. Mot kvällningen går personal+gäster upp på Kaipak där det sjungs fina sånger.
Helt underbart och vääldigt exotiskt!

Hyr ett par skidor från Sporten och åk nåt åk i personalbacken, grym känsla!
 

Lästips

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.
Info Midsommarfirande på Kebnekaise Fjällstation

Jag fick idag (040519) e-post från Camilla på Kebnekaise Fjällstation där hon bland annat skriver:

(Att fira MIDSOMMAR hos oss är mycket trevligt. Vi kommer duka upp en midsommarbuffée och ha midsommarstång med sång mm. Det kommer anordnas lite aktiviteter med midsommartema men vad det blir är ännu inte klart tyvärr.
Vi ser framemot den helgen och hoppas på mycket folk och fint väder. Det är ju ljust dygnet runt och för hoppningsvis varmt och skönt)


Tack för informationen Camilla, tack även skogenskonung (martin nordstrand) för ditt inlägg!

//2COOL4U (Niklas Bengs)
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips