MC camping o passande tält

Är det fler här som kör MC o tältar?
För mig finns de tre typer av MC tältare.
1. De som åker s.k. grusbus och kör ofta med så lätt packning som möjligt i fricampar en hel del.
2. De som själva eller med passagerare åker på MC semester. Packningen blir större, men hojen måste vara smidig för landsväg.
3. Man kör t/r MC träff och resan är en transport. Överklass är ej hela världen.

Det som kan skilja är olika typer av tält.
För de i kategori 1 har ofta små tunneltält, då MC kläder även om de blivit blöta bör va i tältet.
2 o 3 här kommer ofta paraply tält in av kupoltyp. 4bikers hos Handelsboden har sådana. Även prisvärda.
Större tunneltält. Kallas ofta MC expeditionstält.
Skillnaden mot andra tunneltält är ofta lägre sovdel o högre absid.
Redverz och Lonerider är två original
Handelsboden har en kopia.

Jag började med ett MC Kinley tunneltält. Men absiden var för liten, glasfiberskit var sådär. Sedan ett Helsport Vidda 3 Pers tunneltält med fina lösningar angående ventilation.
Nu ett Redverz Atacama stort tält med ståhöjd. Bra detalj är att små påsar är sydda för stormlinor på tältet.
Skönt när MC kläder etc skall av och på.


Fler MC campare med åsikter
e2d2544b345f5468e0a390799e62c284.jpg


Skickat från min XT1650 via Tapatalk
 
Vandrar 99% men åkte till Gotland på min Honda SF-150cc med passagerare och ett Hilleberg Allak och sedvanlig utrustning förutom kängor och lite annat vandringsrelaterat.
Vi körde runt 25 mil och det funkade toppen. Jag packade väldigt noga. Klart en trevlig semester.
Inga synpunkter på tält iofs men vi är vana vid tält med 105cm i tak.
edd53f02b388b545d28ec1638449fd29.jpg



Skickat från min iPhone med Tapatalk
 

Lästips

Helgelandskusten – Tio äventyr längs Norges dolda pärla

Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Månadens fråga: Värmebölja under vandringen - hur gör du?

Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.
Jag har lite olika hojar för olika tillfällen. Så därav blir det också olika förutsättningar.

Kör man med passagerare och kör aktivt så vill man ha ett litet tält, pga all övrig packning som ska med. Så är det ett 2-manna tunneltält som gäller tillsammans med tarpen.

Kör man själv så har man ju sjukt mycket utrymme. Då brukar mitt gamla 4-biker pop-up tält följa med, vilket är ju galet stort. Men får enkelt plats när man inte behöver tänka på passagerare. :)

Sen är jag på tur, där det kanske kan bli övernattning så följer mitt minsta 1-manna med alternativt hängmattan och då ev tarpen om vädret är oroväckande. :)


Skickat från min iPhone med Tapatalk
 
Använde Staika och MSR Hubba HP till en början (vi är oftast 2p). Staikan onödigt stor och tung för ändamålet. MSR fungerade väldigt bra men har nu övergått till Nallo 3GT med golvduk för att få den extra absid som behövs för kläder, hjälm mm.
Vi är mycket nöjda med alla tält men för MC så är en rejäl absid väldigt uppskattat, nästan ett krav. Nallo har sedan inköp även blivit uppskatttat på en del vandringar då vi unnar oss lite extra utrymme eller befarar dåligt väder. Så... vill man ha ett vädligt bra tält för flera ändamål så är NALLO xGT ett bra val! Fungerar i princip till allt. MSR Hubba HP är dock ofta valet då jag är ute på egen hand då 3GT känns lite ensamt:)
 
Kör en Yamaha xt1200 o brukar vara i väg ca 3v varje höst till norrland och nordnorge. Jag utgår från Nyköping och varje tur brukar bli runt 500 mil,använder Tentipi Zirkon 5 light. Bra med utrymme för grejer och underbart med ståhöjd!
Skönt att kunna sitta och elda i höstmörkret och torka kläder.

Använder sällan campingar utan stannar där jag tycker passar.
 
Kör ensam i Europa på min gamla BMW R100RS. Använder mitt lilla Akto sedan 2001. Snabbt att sätta upp tål allt väder. Lite låg höjd, hög mysfaktor, får rum med det som behövs. Använder ett "golv" i absiden.
 

Bilagor

  • 20190408_070108.jpg
    20190408_070108.jpg
    41.2 KB · Visningar: 2,400
Är jag ensam eller om vi är två på kortare turer blir det Arctic Alpine WBT-2 (typ Nallo). Om vi är två på längre tur kör vi Kaitum 3GT eftersom absiden är guld värd för kläder och på/avklädning vid sämre väder.


Skickat från min iPhone med Tapatalk Pro
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips