Mattertal sommar 2003

Hej!
Drar till Zermatt i slutet av juli med 2 polare. Funderat på att börja med att bestiga Rimpfischhorn. Någon som har egna erfarenheter av detta???
Annat som är av intresse är Zinal Rothorn och Weisshorn!!!

Var i Cervinia förra sommaren, som enligt guiderna var den sämsta säsongen på 20 år. Undrar om någon vet hur denna säsong börjat??

mvh
Peter
 

Lästips

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.

Aircontact Pro – designad för de stora äventyren

Vandra med kvalitet! När packningen är tung och terrängen krävande gäller det att ha riktigt bra utrustning. Med Aircontact Pro har deuter skapat en ...

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.
Det låter som om man letat fram 3 bra alternativ.
Vad behövs rent säkringsmässigt för Rimpfischhorn? Vad jag fattat i de engelska guideböckerna, så är det bara klättring de sista 200 metrarna.
Weisshorn har jag förstått är en tuffing rent fysiskt.

mvh
Peter
 
nitrox50; sa:
Vad behövs rent säkringsmässigt för Rimpfischhorn? Vad jag fattat i de engelska guideböckerna, så är det bara klättring de sista 200 metrarna.
Vi hade knappt mer än rep, yxa, karabiner, några band, och glaciärgrejor. Möjligen kan det löna sig att ha med en broms om det finns någon abseilbult, osäker på om det fanns någon när vi var där. Det finns några bilder här http://user.tninet.se/~ipg289h/fu99/Trekking/Wallis84/Wallis84.html

Om du vill göra det svårare lär kammen fr Allalinpass vara mycket fin.

Weisshorn har jag förstått är en tuffing rent fysiskt.
Underbart berg, omväxlande klättring på gendarmer, brant snö sista biten. Det är ganska långt. Hyttan är mkt trevlig. Lite bilder här http://user.tninet.se/~ipg289h/fu99/Trekking/Wallis90/Zermatt90.html

Per

[Ändrat av ipg289h 2003-06-30 kl 00:00]
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips