Märkets Fyr, landstigningsförbud/skyddsområde

Jag har för mig att det inte är landstigningsförbud eller fågel- /sälskyddsområde vi Märkets Fyr. Någon som kan bekräfta eller dementera detta? Planerar sommarens paddling... ;-D
 
Det är fritt fram att landstiga på Märkets fyr. Bäst går det från syd där en vik skär in i ön. Kan ofta vara dyningar så dra upp kajaken ordentligt om ni stannar längre. Fyren börjar förfalla (synd) men det går att övernatta i ett öppet rum uppe till vänster när ni går upp för stegen. På platsen finns annars världens enda automatspolande toalett. Ni förstår vad jag menar när ni kommer dit. Var inne i huvudbyggnaden i somras och vill ni komma in kan ni försöka ringa Carlberg Roland tel 0405098674 som har nyckel samt ofta besöker platsen och gör smärre renoveringar.
koivu
 

Lästips

Helgelandskusten – Tio äventyr längs Norges dolda pärla

Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Månadens fråga: Värmebölja under vandringen - hur gör du?

Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.
1145; sa:
Jag har för mig att det inte är landstigningsförbud eller fågel- /sälskyddsområde vi Märkets Fyr. Någon som kan bekräfta eller dementera detta? Planerar sommarens paddling... ;-D

för att få reda på alla djurskyddsområden i det område där du skall paddla så bör du ringa lässtyrelsen.
de har säkert kartor de kan skicka dig.

Lycka till.
 
Märket är en höjdare

Som du kanske vet så finns det en gråsälskoloni i närheten av Märket. Är det någorlunda lugnt väder har du goda chanser att få se säl.

Understen hade tidigare landstigningsförbud på huvudön men inte på kobbarna norr om fyrön. Någon som vet om det är OK att gå iland på huvudön numera?

Thure
 
Understen

Frågan om landstigningsförbud på Understen var uppe i den här tråden:

http://www.utsidan.se/vb_forum/showthread.php?threadid=33249&pagenumber=1

Jag ringde och frågade Försvarsmakten, men glömde att posta svaret. Nåväl,

Enligt vakthavande befäl på AMF 1 så råder fortfarande landstigningsförbud på själva Understen, men inte på kobbarna och skären västnordväst om ön.
Han berättade också att lst-förbudet på Stora Roten är hävt. Dock används Roten fortfarande som övningsområde ibland, och då är större delen av ön avlyst.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips