Mälaren-hjälmaren runt

jag har inte paddlat hela vägen men en del på Eskilstuna kanalen.
från Mälaren in till Eskilstuna vart det grymt tråkig att paddla och att t
älta där skulle inte alls vara mysigt. in till Eskilstuna vart det två lyft som gick rätt bra även utan vagn och med lite packning. just mitt i Eskilstuna vart det dock lite jobbigare då man fick lyfta en bra bit innan slussen och bära en bra bit. där hade jag önskat mig en vagn alternativt en bra polare som kunde hjälpt med att bära. (då man är mitt i stan vill man inte heller packa upp hälften och bära i omgångar för att grejerna skulle eventuellt bli stulen.

att paddla vidare från Eskilstuna in till hjälmaren var faktiskt rätt mysigt men det finns en del lyft här och där (bara så du är förberedd) dessa var dock inte så värst jobbiga att fixa. där fanns det även en del bra ställen att kunna tälta och har naturkänsla.
 

Lästips

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.
Tack för infon. Jag tänkte strunta i centrala delen av Eskilstuna och börja efter munktellarenan, och avsluta i skogstorp. Det innebär att jag paddlar motsat håll, alltså från Eskilstuna till mälaren sen från hjälmaren in till Eskilstuna.
 
Hej,

Får ni inte slussa med kajaker i Sverige?
- Eller är de här kraftverks dammar?


Mvh Simo

I Eskilstuna finns det bara en sluss och det verkar vara lite problem med den... Övriga dämningar mellan Hjälmaren och Mälaren i Eskilstunaån har inte slussar. Tyvärr är det också svårt att få upp en båt/kajak och ta den runt hindren på landvägen, det krävs ofta att man tar upp farkosten långt innan hindret och sjösätter det långt efter hindret.

Hur det ser ut med slussningen genom Hjälmare kanal kan jag inte svara på.
 
Vindskydd

Brukar paddla sträckan Hjälmarsund - Kungsör en gång varje säsong, en fin dagstur med medströms paddling. 2st vindskydd finns på sträckan. Slottsholmen ca 5km upp i Arbogaån på vänstersida och i södra delen av Kvarnsjön på höger sida.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips