Lundhags v8 90 liter

Är det någon av er som har erfarenhet av denna ryggsäck. Önskar en hållbar och robust ryggsäck för många års användning framöver.
Den är ju ganska billig. Skall man våga köpa den eller finns det bättre alternativ.
Göran
 
Jag har 75 liters versionen (gamla) och är väldigt nöjd. Andra i familjen har 70 och 60 liters (nya)och är lika nöjda. Gillar verkligen denna säck. 90 liter lite för stor för min del, alldeles för lätt att ta med sig för mykcet ;)
 

Aktuellt

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.

Tävling: Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.
Har haft en V8 75 liter under några år och inte tyckt speciellt mycket om den alls. För kort i ryggen för mig (187 cm) samt att säcken har vissa underliga och opraktiska detaljer, såsom i mitt tycke felplacerade fickor. Nu har de säkert hänt en del på de senare årens modeller, vad det är kan jag dock inte svara på.

Efter en rejäl marknadsscanning köpte jag mig en Arcteryx Bora 80l inför sommarens Sarek-tur, den säcken är fantastisk och jag rekomenderar den varmt. Även Norröna Nansen är ytterst kompetent, dock lite för få fickor för min smak.

/Göran
 
Då måste jag säga Berghaus Vulcan 100 l som väger 2,9 kg. 2,3 som 80 l utan sidofickor. Håller många år och är grym om man vill ha den storleken på säck. Enda nackdelen är att den är lite varm om ryggen men det är väl de flesta skulle jag tro.
http://www.berghaus.com/ProductDetails.aspx?ProductID=2317&Gear=2
Och så kan man köpa en lätt säck kring 60-70 l senare när ens ul-utrustning är inköpt :)
 
Senast ändrad:
tack för svaren

Skall kolla upp era förslag. Jag har också hittat en ryggsäck som heter Bergans Trollhetta 95 liter. Någon som har erfarenhet av denna säck.
 
Haglöfs

Jag var på väg att köpa en v8 90l men en säljare på sportkompaniet i stockholm som provar ut produkter rekomenderade haglöfs sumo 95l istället för han ansåg att den klarade långa påfrestningar bättre samt att den var hållbarare. Men det är väldigt inviduelt vad för någon sorts ryggsäck som passar, så mitt förslag är att du går till någon afär och provar olika säckar med vikter tills du hittar nån du gillar. Bra priser har du på www.outdoorexperten.se
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips