Lofsdalen - fjällens sista skoterparadis?

Kommer just från en vecka på turskidor i Lofsdalen. Detta forna friluftsparadis är ett formidabelt Mecka - förutsatt att du älskar:
1. att fräsa fram genom den fantastiska fjällvärlden i 100 knyck långt utanför skoterlederna utan att riskera påföljd.
2. öronbedövande vrål från högvarviga högeffektiva tvåtaktare i spårsystemens alla delar, som överröstar lavskrikornas kvitter.
3. avgaserna från samma motorer som sticker vasst i näsan långt efter att de försvunnit utom hörhåll.

Det är uppenbart att skoterfolkets antagligen helt överlägsna tillskott till Lofsdalens näringsidkare helt har fått styra utvecklingen. Jag förstår att det är svårt med konkurrensen och har egentligen inte så mycket att säga om situationen, utom att jag som skidåkare aldrig kommer tillbaka. Samt att jag sannolikt inte är ensam.
 
Härligt lavskrikor är irriterande. Hoppas att man kan höra fågelkvittret i storstäderna efter förbudet av förbränningsmotorer när man en gång var 10e år besöker någon.
 
Månadens produkt: Ergo Grip Enduro från Hestra
Rätt handskar kan göra stor skillnad under cyklingen. Ta chansen att tävla om lätta och bekväma Ergo Grip Enduro D3O från Hestra.
Härligt lavskrikor är irriterande. Hoppas att man kan höra fågelkvittret i storstäderna efter förbudet av förbränningsmotorer när man en gång var 10e år besöker någon.

Du får passa på besöka storstaden oftare de närmaste åren, det måste ditt sista andningshål där du kan gå omkring utan att bli irriterad. Om några år kan det vara för sent.
 
Så ser det tyvärr ut på många ställen. Förvånande att det inte sker fler olyckor än det gör. Fullständigt urartat.
 
Jag var i Idre veckan innan påsk, gick bl.a. med turskidor mellan Nipfjället och Burusjön. Hörde skotrar från lederna kring Idre Fjäll och Himmelfjäll hela tiden. Tvåtaktare på höga varv.
 

Aktuellt

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”
I nya boken Vandra i södra Småland guidar Niklas Kämpargård till 48 turer genom skogar, sjölandskap, myrar och kulturbygder.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”
Utsidans redaktör Gabriel Arthur besöker Sveriges största friluftsfestival – och får med sig viktiga insikter hem.

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.