Lofoten - tälta?

Hej kära utsidan, nu börjar det dra ihop sig - snart ska jag på tur till Lofoten!
Jag har inte ordnat något mer än tågbiljett till Narvik från gbg och undrar om tältning är ett lämpligt sätt att uppehålla sig i trakterna kring Lofoten eller om jag bör boka något boende. Har för mig att norge inte har samma allemansrätt som vi och oroar mig för att det är mot lagen att bo ute i det fria hursomhelst. Är det någon som har något råd till mig?

Min tanke var att bo i mitt terra nova som sist jag var på tur och traska omkring och bara njuta. Tillåtet? Spontana råd?

;)
 

Lästips

Helgelandskusten – Tio äventyr längs Norges dolda pärla

Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.
Man får tälta på Lofoten :)
På vissa platser finns till och med dass och vatten att nyttja gratis. På andra ställen, på så kallad "utmark" brukar det förväntas att man betalar om tältar, det brukar handla om att stoppa pengar i en en burk. Så du behöver inte boka boende. Finns mycket att upptäcka på Lofoten!
 
Om du tvingas tillbringa en natt i Narvik så kan jag tipsa om följande plats, bara 5-10 minuter från Tågstationen. Badplatsen i Ornesvika (överst på kartan), bara traska norrut på E6 från tågstationen, efter ett par minuter ser du Rema 1000 butik på vänster sida (här kan du finskita och fylla vatten på toaletten).
Rema 1000 butiken ligger i ett litet industriområde och det leder en liten väg (asfalterad) parallellt med E6 som slutar vid badplatsen som du då ser på vänster sida. Här finns också ett hopptorn 10 meter. Jag har tältat här flera gånger och en tidig morgon med morgonkaffet i handen, i Thermareststolen med blicken utöver det fina havet så fick jag bevittna en grupp valar (Grindval..?) komma in i viken och käka frukost tillsammans med mig. Jag tror inte att det är tillåtet att campa på badplatsen men kommer man sent, lämnar platsen tidigt och sköter det snyggt så är det inga problem. Jag har sett flera som campar på platsen.

Finns också ett vindskydd och obegränsat med tältplatser strax øst om Narvik om du traskar upp mot Narvik Power station och tar turstien (helt till höger på kartan) mot Tøttadalen och Rombakstøtta (fin topptur). Vindskyddet ligger vid en liten sjö/damm efter 20-30 minuters promenad.

Annars ute på Lofoten så har jag bara erfarenhet av Naturcampingen (gratis, där mest klättrare bor) vid ”Kallearea” och naturcampingen vid Gandalfväggen ut mot Henningsvær. Den första har torrdass och friskvatten, den andra skiter man i havet och vatten tas från den stora vattenledningen som går ut till Henningsvær.

Turistinformasjonen i Narvik ligger i samma byggnad som järnvägsstationen och här finns mkt hjälp att få om man behöver.

Du har nog många möjligheter med ditt lilla diskreta tält.
 

Bilagor

  • Narvik.jpg
    Narvik.jpg
    37.7 KB · Visningar: 2,786

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips