Hej! Annonser är vår inkomstkälla för att kunna driva Utsidan. Om du inte vill slå av annons­blockering kan du istället stödja oss genom att teckna ett Plusmedlemskap - då kan du dölja alla annonser och slipper denna text!

Löparkompis Skatås/Delsjöområdet

Hej! Jag är ute och springer en hel del i Skatås/Delsjöterrängen och tycker att det vore kul med lite sällskap. Springer 8:an på runt 36 min och springer gärna längre sträckor också. Hör av dig! /Helena
 
Hej! Är det fortfarande aktuellt om man säger så? Jag brukar springa med en kompis, fast vi kör mest intervaller på 8an och ibland kör vi milen "rent". Fast jag vet inte om jag är kvar i stan så länge till, men om jag är det så kanske vi kan springa ihop om du inte har nån att springa med!
 

Lästips

Månadens fråga: Värmebölja under vandringen - hur gör du?

Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Helgelandskusten – Tio äventyr längs Norges dolda pärla

Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.
Hej Helena

Aldrig sprungit vid Skatås, men kan bli aktuellt till hösten. Hur lång är 8:an? Tänkte med avseende på att man bör ligga i ungefärlig nivå.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips