Locket till vattensäcken sitter fast!!!!

Jag har en vattensäck typ Dromedary MSR. Det sitter ett större skruvlock och i det locket skruvas sedan vattenslangen med bitmunstycket fast. Nu har det stora locket fastnat och går inte att lossna. Den lilla fästet till slangen går i och för sig att få bort så jag kan fortfarande använda den ... men inte torka den lika lätt eller göra ren den som jag vill.
Vad ska man göra?? Jag har försökt med våld och mer våld, flera gånger under några veckors tid, men det är så svårt att hitta något sätt att hålla i ringen som sitter i säcken. Vad gör man?? Någon som har tips,erfarenheter av liknande eller idéer??

/Lennart
 
Gissar att du haft sportdryck som klibbat igen?! Om så är fallet så kör den under kranen med varmvatten. Men nästa gång kan du skruva av "locket" innan du lägger undan den. Jag brukar "lufat" den när den inte används, tycker att den får en unken smak i vattnat annars.
 
Bra idé, men jag har aldrig haft annat än vatten i säcken (i ryggan vid långfärdsskridskor eller på durken i kajaken). Gängorna i ringen som sitter i säcken har en gummiliknande yta och jag misstänker att det ger en för stor friktion mot plastgängorna i locket om det skruvas fast lite för hårt. Borde ha smörjt med vaselin eller annat tidigare. Jag brukar också förvara den öppen men om man inte får av locket så blir det knepigare. Några fler idéer som kan hjälpa????

/Lennart
 
mera våld

tiddelipom; sa:
Jag har försökt med våld och mer våld, flera gånger under några veckors tid, men det är så svårt att hitta något sätt att hålla i ringen som sitter i säcken. Vad gör man?? Någon som har tips,erfarenheter av liknande eller idéer??

/Lennart



är den hel fortfarande har du inte våldat den tillräckligt;-)
 

Aktuellt

Springa, vandra, fascineras – redaktörens möte med platåberget

Utsidans redaktör Philipp spenderar en helg på Billingen, Västergötlands största platåberg och en av nyckelplatserna i Sveriges första UNESCO-geopark.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

Till minne: Lars Fält, överlevnadsexpert och författare

Lars Fält, en av Sveriges största profiler inom friluftslivet, har gått bort. Utsidans medarbetare Gabriel Arthur berättar om möten med författaren.

Vinn Haglöfs Breeze Mimic Hood!

Nu har du chansen att vinna vinterns nya favoritjacka från Haglöfs. Vi tävlar ut en vardera av dam- och herrmodellen i valfri färg och storlek!
Elementärt min käre Watson

Finns ett sätt :)

Lägg hela manicken i frysboxen. Låt den ligga där så pass länge så att den är stelfryst.

Koka upp vatten i en gryta och lägg i en bomullstrasa modell tjock.

Ta ut den från frysen, lägg den på ett plant ställe. Ta ut trasan ur det kokande vattnet (helst inte med blotta händer :) ) och snurra runt den runt kapsylen. Ta i för kung och fosterland.

Borde funka, har gjort så några ggr själv :D

~Paul~
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips