liten vingpaddel?

Hej,

Har motions- och turpaddlat några år med vingpaddel från Polledo och gillar iden med vinge, inte minst för dess förmåga att ge respons på god teknik. Jag får dock en känsla av att köra på på lite för hög "växel" (orkar inte hålla ordentlig frekvens efter lång tid eller i motvind trots ganska låg pulsnivå). Jag har därför börjat titta efter paddel med mindre bladyta, t. ex Bracsa FW, Kajner1sx, Lettman warp xs, Select s. Tacksam för synpunkter eller erfarenheter om dessa eller andra vingpaddlar med liten yta lämpliga för motion/motionslopp/tur.
Hälsningar, thomnils
 
Kanuk Children

Jag har nu i många år använt Kanuk Children som långturspaddel med lastad havskajak. När jag kollar på Kanuks hemsida är det nog den paddel som numera kallas 511 Paddel "Kanuk Pro".

Som alternativ skulle jag föreslå Epic Small Mid Wing, men den är nog en bra bit dyrare än Kanuk.
Själv har jag den lite större Epic Mid Wing. Den är riktigt skön att paddla, men för mig är den lite för stor med lastad havskajak. Passar bättre till motionskajaken eller tom havskajak.

Enligt mitt tycke uppför de sig snarlikt i vattnet.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips