leter i sovsäcksjungel

letar efter en sovsäck som sommar och vintersäck.
har kollat på mammut säckar.
hur breda är TYN Vinter?
finns det företag här i Sverige som säljer Mammut säckar?
 
Månadens produkt: Ergo Grip Enduro från Hestra
Rätt handskar kan göra stor skillnad under cyklingen. Ta chansen att tävla om lätta och bekväma Ergo Grip Enduro D3O från Hestra.
blir mellan +15 till minus 35 grader.
kollar också på Carinthia sovsäckar om dom har nått som passar.
 

Aktuellt

Vandra säkert i värmeböljan

Vandra säkert i värmeböljan
Sommarvandringar står på schemat för många, men värmen ökar risken för både vätskebrist och värmeslag. Med rätt planering kan du njuta av turen.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”
I nya boken Vandra i södra Småland guidar Niklas Kämpargård till 48 turer genom skogar, sjölandskap, myrar och kulturbygder.

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”
Utsidans redaktör Gabriel Arthur besöker Sveriges största friluftsfestival – och får med sig viktiga insikter hem.
De flesta militära system är byggda med rejäla tyger och därmed slutvikter. Vandrare brukar vilja ha lättare säckar. I det militära systemet brukar natt och trosspackningen, utom i ett fåtal fall, åka fordon fram till nattpunkten. Vandraren/skidåkaren brukar inte ha den servicen.
Min civila -40° sovsäck väger 2,5, den militära kombinationen 4,5. Envar får dra sina egna slutsatser.
En yngling här på utsidan började i lätträsket direkt, hans veckopackning vägde som FMs Tre bära, sova, tält.
Rejält militärt är heller inte helt sannt. De flesta prylar kan gå sönder och slitas ut, det handlar mest om hur man hanterar sin utrustning. Alltför många reparationer i fält har jag åsett.
Vill man göra en två eller flerveckors tur på vårvintern, kan med fördel förlägga ett torkdygn vid någon fjällstuga eller hotell på mitten av turen. Då behöver man sällan oroa sig för dunsäckens fuktighet och isningsgrad.
 
blir mellan +15 till minus 35 grader.
kollar också på Carinthia sovsäckar om dom har nått som passar.

Att hitta en säck som är bekväm att sova i från +15 till -35 blir svårt. Den enda variant på lösning jag kan se är att försöka hitta något i stil med Caravan Combi (två säckar i en, en dunsäck och en i syntet) som såldes på 80-talet. Jag har min kvar och älskar den.
 
Att hitta en säck som är bekväm att sova i från +15 till -35 blir svårt. Den enda variant på lösning jag kan se är att försöka hitta något i stil med Caravan Combi (två säckar i en, en dunsäck och en i syntet) som såldes på 80-talet. Jag har min kvar och älskar den.

Instämmer. En sovsäck god för -35 C. blir mycket för varm i 15 C. Det skulle nog kännas som att sova i tropikerna.:) Själv har jag 2 sovsäckar med komforttemp. - 1 C resp. -18 C. Vid lägre temp. än sistnämnda går det att använda båda tillsammans. Naturligtvis är det billigare att köpa en sovsäck istället för två, men jag ser det som med bilen. En uppsättning däck för sommaren och en annan för vintern.
 
En fjällsommarsäck som -5° kan du öppna hel och bruka som täcke sommartid, tja kanske inte under de fåtal tropiska nätter som vi kan få.
Å andra sidan kan en -35° säck bli vådligt kall i oeldat tält en blåsig natt vintertid norrut. Minns ännu hur jag klappat tänder istället för att sova. Ett minimum av två säckar behövs nog i garderoben.
Jämförelsen sommar och vinterdäck är inte helt fel.
go tur
 

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.