Letar lägersko

Hejsan. JJag tänkte lyxa till det lite på mina vandringar med ett par lätta lägerskor. Jag är ingen extrem lättvandrare och jag har tittat på MEN'S NSE TENT BOOTIE III som verkar perfekt för mina behov. Tyvärr verkar den svår att få tag i så jag tänkte ta hjälp av Utsidan för att hitta en lämplig ersättare.

Jag behöver sko som är/har
- vattentät/avvisande
- ett skaft (alltså ingen renodlad toffel.
- Bekväm att bära
- varm och go.
- lätt
- Inte ta upp för mycket plats i ryggsäcken (tex dun som går att mosa ihop)

Har ni några bra förslag till ersättare skulle jag vara mycket tacksam.
 

Lästips

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.
Mina Crocs har jag haft på skogsturer, på badstranden och i alpina miljöer. Funkar strålande ner till någon enstaka minusgrad med nattsockan (lite tjockare ull) på. Enkla att spänna på ryggan och gör inget om de blir våta och lortiga, bara att skölja och torka av.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips