Lerduveskytte

Hej!
Är intresserad av att öva upp mitt lerduveskytte för jakt.
Är det någon som kan tipsa på någon/något bra ställe.
Tack på förhand.
Magnus
 
var lugn..

Prova närmaste jaktskytteklubb, de brukar ha möjlighet till skytte året runt. Prova gula sidorna, eller hör med den som ansvarar för jägarexamenskursen på din ort var man kan få lov att skjuta.
 
här

om du bor nära värnamo;-)

har lerduvekastare men mina kompisar vill inte skjuta med mig längre,så om det finns någon som inte tar det för seriöst så kanske vi kan ta någon runda
 
lester,
Vad jag förstår, bor du i Stockholm.
Då har jag några förslag på lut åt dig.

Rosersberg JSK
Haninge JSK
Skokloster Skeetklubb
West Sthlm Shooting School (Bro)

Några av dessa kan du ta med egen kastare, utom öppettid.
/Björn
 
West Stockholm Shooting School

Har testat WSSS. Det kostar men är riktigt bra. Min erfarenhet av de skjutbanor som drivs i ideell regi är att det är billigt men dåligt.

Jag har haft klara problem med att förstå vad jag gjort fel och ingen av de "kloka gubbar" jag pratat med har kunnat hjälpa mig det minsta.

När man kör med en riktig instruktör kostar det betydligt mer men man får i mitt tycke ut otroligt mycket mer.

Lycka till

Harald
 

Aktuellt

Utsidan blir mediapartner till Outdoor Festival STHLM

Den 23–24 maj 2026 samlas friluftsintresserade på Djurgården i Stockholm. Som Plus‑medlem kan du boka festivalens äventyrspass gratis!

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Vinn skidstavar från Akka!

Ta chansen att uttrycka din personliga stil i slalombacken. Vi tävlar ut två par av unika skidstavar från det nya, svenska varumärket Akka!

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”

I över 40 år har den kultförklarade Jörnkängan tillverkats av Anders Dernebo i Jörn. Nu har det unika hantverket förts vidare: till Myrene Fjellström.

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.