Leatherman Wave som Glappar...OK?

Hjälp!

Köpte en Leatherman Wave i går... och den glappar lite när den är ihopfälld....(men inte när man har tången utfälld) jag gick tillbaka till försäljaren och han hävdar att allt är som det ska... men jag är lite tveksam... jag har försökt få tag i Leatherman idag men inget svar...så min fråga till er som äger en Wave är: glappar er också?

Lite irriterande eftersom jag åker på en 2 veckorstur till keb imorgon... skulle alltså vara bra att veta mer innan jag åker...

Thomas
 
Månadens produkt: Ergo Grip Enduro från Hestra
Rätt handskar kan göra stor skillnad under cyklingen. Ta chansen att tävla om lätta och bekväma Ergo Grip Enduro D3O från Hestra.

Aardwolf

Avslutat
Glapp

Min Wave glappar också och jag har haft den i över ett år. Så den har varit med om lite av varje och jag har inte haft något problem med den. Den glappa från början
 
Min glappade också lite vid inköp, aningen mer nu ett halvår senare, men det verkar ha stabiliserat sig och är inget som påverkar funktionen.
 
Även min Leatherman Wav glappar,men jag har inte haft nårgra problem med den trots att jag använder den flitigt
 
Tack!

Nu känner jag mig lite lugnare... kommer definitivt att packa ner den i min packning för morgondagens färd till fjällen!...... men ....jag tycker ändå att det är lite konstigt med glappet... så när jag kommer hem skall jag nog kontakta leatherman ändå, eftersom det verkar skifta från verktyg till verktyg med det här lilla glappet... det kanske t om är bättre om det glappar...?! vem vet?

//Thomas
 

Aktuellt

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”
I nya boken Vandra i södra Småland guidar Niklas Kämpargård till 48 turer genom skogar, sjölandskap, myrar och kulturbygder.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”
Utsidans redaktör Gabriel Arthur besöker Sveriges största friluftsfestival – och får med sig viktiga insikter hem.

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.