Långbåge till Bra pris.

Hej!

Någon som har koll på var man får tag på en bra långbåge i bra kvalitet till hyffsat pris (2000-3000sek).
Har tittar runt på en del sajter men får inget grepp om märken osv.

Tack för svar! =)
 
Hej.
Inte för att jag är någon båg entusiast, mendet bör inte skulla vara så svårt att hitta. Några förslag följer.

På medeltidsmarknader är det oftare än sällan knallar som saluför autentiska långbågar. Det är den typ som användes på medeltiden.

Modernare bågar av enklare modell, har jag för mig kallas klassisk pilbåge och skyttet med dito för klassiskt skytte eller fristil. till dylika bågar bör det finnas länkar till tillverkare från godtycklig bågskytteklubb.

Lycka till!
 
Månadens produkt: Ergo Grip Enduro från Hestra
Rätt handskar kan göra stor skillnad under cyklingen. Ta chansen att tävla om lätta och bekväma Ergo Grip Enduro D3O från Hestra.
Har en bra kontakt

Jag har en kompis som är duktig bågskytt och jagar med långbåge han är även en grym bågmakare, PMa för mer info.
 

Aktuellt

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”
I nya boken Vandra i södra Småland guidar Niklas Kämpargård till 48 turer genom skogar, sjölandskap, myrar och kulturbygder.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”
Utsidans redaktör Gabriel Arthur besöker Sveriges största friluftsfestival – och får med sig viktiga insikter hem.

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.
Sent ute, men jag ville testa "receptet" först. På primitivabagar.se finns en beskrivning på en långbåge. En askstav för hundralappen, bandkniv eller spånhyvel, tillerbräda (inte svår att göra) och massor av slippapper. Tog inte så många timmar att göra och skjuter Ok. Fastnar du får du ursnabb hjälp på forumet! Anna
 

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.