Låkktjåkka till Kårsavagge västra leden tältplats

Jag planerar sommarenvandring och vid ett tillfälle tänkte jag ta mig från Låkktatjåkka fjällstation till Kårsavagge den västra leden. Funderar över om det finns tältplats på vägen innan man är nere i Kårsavagge. Kanske någonstans markerar i bilden. Någon som har erfarenhet av denna led?
6BD866B9-3292-432B-A825-FE411AB95408.jpeg
 
Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking
Vi tältade vid den markerade sjön för några år sen i slutet av juli och då var sjöns närområde i stort framtinat. Fanns fina tältplatser på en grusås vid sjöns SÖ strand. Vi hade sånt varmt väder så en i gruppen drabbades av värmeslag på vägen upp från Kårsavagge och vi kunde sitta i tshirt och shorts långt in i natten vid den delvis istäckta sjön. Toppen 1391 är en kort, enkel kvällstur som erbjuder fin utsikt.
 

HasseQ

Avslutat
Alltså, varför frågar folk alltid om tältplats här och där ? Något halvbra finns ofta, annars kan man väl gå en bit till, så att man hittar nåt !
 

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.