Laga GoreTexbyxor?

Laga Gore-Tex

Jag har tyvärr haft samma problem som du!!
Mitt råd är att vända dig till Naturkompaniet på Hantverkargatan, eller rättare sagt till Anki Westerberg. Hon jobbar för Gore-Tex service center (eget företag??) med just lagning och reparation av GT, och så vitt jag vet så sitter hon rent fysiskt på Hantverkargatan vissa dagar i veckan. Tel direkt till hennes företag är 08-651 35 01 eller mobil 070-242 68 43. Så reddes mitt problem ut!!
Lycka till!!
Lennart
 
Det ultimata svaret ;-)

Tackar, jag ska sticka dit under veckan och höra vad dom säger om lagningen. Bättre svar än så här är det väl lite svårt att få :)

/Marcus
 

Aktuellt

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.

Månadens fråga: Värmebölja under vandringen - hur gör du?

Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?
Spinnakertape+strykjärn

Hej !

Jag har testat spinnakertape (ripstop) på mina GT byxor med gott resultat. Jag fick ett tips från Tierra om att smälta in limmet försiktigt genom att stryka på lagningslappen. Det har funkat bra i alla fall.

mvh

Marcus
 
Instämmer helt!

Hej på er!
Jag kan inte göra annat än att instämma med Lennart! Jag har också råkat ha hål på mina GT-byxor och dem lagade hon galant.
/Ann-Marie
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips