Ladda kameran i fjällen

Jag ska åka upp och vandra Kungsleden i augusti. Abisko till Nikkaluokta på sju dar.

Har en fråga som kanske är lite dum. Finns det elektricitet i någon av stugorna? Hade varit bra att kunna ladda batteriet till kameran under vägen. Hur är det med Kebnekaise fjällstation?
 

Lästips

Helgelandskusten – Tio äventyr längs Norges dolda pärla

Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Månadens fråga: Värmebölja under vandringen - hur gör du?

Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.
Extrabatterier alt solkrafts-laddare, som ju uppenbarligen ska fungera men hur bra?
Jag tror stenhårt på att extrabatterier både kostar och väger mindre, så länge man inte är ute mer än kanske.. 10 dagar?
Men det beror ju lite på vad det är för batterier i din kamera också.

Kebnekaise fjällstation har ström och man kan säkert låna ett uttag nånstans, stugorna mellan har inte det så vitt jag vet.
 
Jag var på väg att köpa ett extra batteri, men så såg jag att det kostade 700 kr. Horribelt.

Fungerar solcellsladdare i praktiken i Norrland? Naturkompaniet pitchar dem stenhårt, men risken är att de tillhör kategorin ser avancerat ut men är värdelöst. Ungefär som walkstools.
 
Ja de gånger jag har räknat på det brukar man behöva komma upp i flera veckor för att solcellsladdare skall löna sig. Problemet är väl om kameran bara funkar med laddningsbara, då blir extrabatterier dura. Men oftast blir det lättare och billigare om man då bygger en "laddare" som drivs av vanliga batterier. D.v.s. en batterihållare för lagom antal celler och så en ladd-sladd.

De blir nog t.o.m. billigare om man tar med R6 litiumbatterier som "backup" i ett sånt läge.
 
Misstänker att kameran inte tar vanliga batterier (då ett kostade 700 kronor). Men två tips.

1. Sluta använda skärmen i tid och otid, den drar groteskt med ström;-)
2. Kaffebrus.se, mycket billigare på batterier än originalen

mvh Christian, utan relation till kaffebrus annat än som batterikund
 
ebay.de är mitt standardtips.
Köpte nytt batteri till lillkameran. 90:- inkl frakt inom Tyskland, en hundring för frakten till Sverige.
Orginalbatteriet kostar 695:- +frakten.

Jag antar att det är samma batterileverantör som till Kaffebrus, och förmodligen samma som till kameratillverkaren.
 
Solceller väger....

Det är enbart fjällstationerna som har el på sträckan Abisko Nikkaloukta

Jag har gått din sträcka 2 ggr i år och batterierna räckte båda gångerna.
Har en Lumix DMC-FT1 tar en del rörligt

Tips: Lär känna din kamera hur mycket bilder/film du kan ta och anpassa dig efter det eller betala 700kr.... På vintern kan du räkna med artt batterierna håller sämre pga kylan

Abisko - Kebnekaise rör sig om 5/6 dagar
Abiskojaure - Alisjaure - Tjäktja - Sälka - (Singi)
 
Kameran är en Canon G11. Världens bästa kamera!! Att punga ut 700 kr för ett originalbatteri känns inte vettigt. Speciellt inte som jag redan lagt en hel del på ryggsäck (Fjällräven Kajka 75), tält (Bergans Kompakt 2), gas-Trangia, etc. Att spara in på fotandet känns inte heller vettigt.

Jag var inne på kaffesidan och kikade. Onekligen billigt. Men kan man verkligen lita på de batterierna?? Känns lite väl billigt. Vill inte vakna mitt i natten av att batteriet exploderat och tältet står i lågor.
 
Kan man lita på ett icke original avgassystem? Numera tror jag de flesta gör det. Ska du tro de stora tillverkarna så exploderar minst 100% av piratbatterierna. Jag har dock inte hört talas om någon konkret fall. har du ?

Jag kör med både original och piratbatterier. hart fungerat perfa för mig iallafall.

Christian
 
Ja, du kan lita på 'piratbatterier' från kaffebrus, men de är inte alls billiga, åtminstone inte om du jämför med att köpa samma produkter själv från Ebay. Jag brukar ha med 6-8 pirater på en vandring, som jag totalt inte betalt mer för än vad ett enda originalbatteri kostar.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips