Köpråd: Havspadel

Re: Braca

sparcy; sa:
Hej,

Jag använder Brácsa IV Marathon min.
Marathonkonstruktion... Det vill säga att bladet är förstärkt med kevlar längst ut, så det ska tåla kantstötningar bättre.
"min" är minsta bladet

...och tycker att den har de kvaliteter man kan kräva av en bra paddel!
http://www.revalkayaks.se/

Uffe

Kul. Jag gissar att du gillar den. Flera verkar gilla denna padel. "Hur använder du padeln"? Nivå, turtyp.. Själv är jag nybörjare och söker för turpaddling i skärgåden.
 

Lästips

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.
Trivium

Hade tidigare en traditionell vinge men bytte førra sommaren till en Trivium som jag køpte av Magnus.
Långa, mycket smala blad. Snyggt byggd. Delad på mitten. Ca 950g. Ursprungligen en tævlingspaddel før damer. Bladytan ær liten men greppet ær ændå bra.

Med min gamla vinge blev paddeltagen væl tunga och frekvensen før låg. Trivium tycker jag ær mer lagom før turpaddling.

Den ær inte så skålad som det flesta vingar. Det gør det enklare att gøra sculling, sidoførflyttning och liknande. Som med alla vingar ær det mycket enkelt att rolla.
 
Hej,

Jag paddlar oftast kvällsturer på mälaren eftersom jag bor nära till men visst slänger jag den på taket och transporterar den till saltsidan och kör i skärgården på helgerna emellanåt. Har en "pråm" till havskajak och det är inget speciellt fartvidunder...
Jag paddlade en del när jag växte upp och har börjat paddla igen på senare tid så jag är väl på nån mittemellan nivå för närvarande... -hur man nu bedömer det när man oftast paddlar solo!?

Med hopp om en skön paddelsommar!
Uffe
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips