Köpa paddel till kajak - Seahawk?

Hej!

Tänkte komma igång med kajakpaddling lite mer på riktigt och hittade en äldre Point 65 XP som jag renoverat upp nu 🙂. Med fick jag en (jätte)gammal paddel som knappt håller ihop. Kan nämnas att jag är en glad amatör, med ambitioner att öka paddlandet framöver. Är 1.76 lång.

Jag kan i princip inget (mer än vad jag läst på nätet) om paddlar, men tyckte att denna paddel för 899kr i glasfiber från Seahawk såg attraktiv ut: https://www.soderkajak.se/tillbehor/paddlar/seahawk-paddel-i-glasfiber

Är det någon som har erfarenhet av denna? Läste att deras kajaker ej var något att satsa på, men det betyder ju inte alltid att annat behöver vara dåligt.

Alternativt, är det någon annan paddel som ni skulle rekommendera? Vill helst hålla priset nere något, max 1500kr (har insett att det kan bli nästan hur dyrt som helst, hehe

Tack på förhand! 🙂
 
XP är jo en hyffsat snabb kajak, då kan man jo passa på att ta en vinge istället, typ den här: https://shop.kajakspecialisten.se/product/nelo-vingpaddel
Vingpaddel kräver lite övning i början (man måste lära sig paddla med kroppsrotation), men man få bra utdelning när man väl har lärt sig. Hade samma paddel som min första vinge och den funkade utmärkt att lära sig, även om man hade ganska mediokert paddelteknik.

Ska det vara väldigt budget och man är lite händig, då kan man jo göra sin egen grönlandspaddel. Även det funkar.

Sen kan man väl tillägga att mer eller mindre vilken paddel som helst funkar för en nybörjare. Så den du länkar till borde funka fint.
 
Senast ändrad:
Månadens produkt: Trangia Nest
De nya tallrikarna, skålarna och muggarna packas smidigt och kompakt ihop med Trangias klassiska kök. Ta chansen att vinna och testa serien!
Jag har just köpt den paddeln, fast i fyrdelad version, och paddlat några mil med den. Jag är nöjd. Paddeln har relativt små blad, vilket var det jag letade efter. Den passar alltså bra för låg paddelföring, vilket är det sättet jag paddlar på (tycker det är mycket skonsammare än hög paddelföring med stora blad). Uppskattar också att vinkeln går att justera steglöst, dessutom en relativt lätt paddel. Jag köpte varianten med vita paddelblad - ljusa blad som rör sig är oftast det som syns först för båtförare.
 
Har en svart Seahawk. Nöjd och fungerar. Tyvärr slappa droppringar, så de faller ner till bladet och där gör de ingen nytta. Annars inget att anmärka. De gör sitt jobb.
 
Har provat den 4-delade varianten vid ett par tillfällen/några timmars paddling. Tycker inte att den flexade nämnvärt/märkbart/alls nästan. Men jag har inte jättemycket paddlingserfarenhet varför det är möjligt att någon annan som provat fler paddlar upplever den aktuella modellen annorlunda.
 

Aktuellt

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap
För Karin Strandberg och Karin Wallén är det självklart att hunden ska med på vandringen. Nu har de samlat sina kunskaper i en handbok!

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt
Inför vår- och sommarsäsongen lanserar flera svenska varumärken nyheter med låg vikt. Utsidans redaktion listar fem favoriter!

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.