Köpa kajak

Tack för alla goda råd. Det låter som jag bör börja titta på en XP eller möjligen Viviane. Vad är de största skillnader mellan dessa båda?

/Per
 
pers; sa:
Tack för alla goda råd. Det låter som jag bör börja titta på en XP eller möjligen Viviane. Vad är de största skillnader mellan dessa båda?

/Per

Har inte själv paddlat Viviannen men i o m att det är en kanska stor båt, så bör du nog också vara rätt stor & stark för att kunna utnyttja den ordentligt.
Tror att XPn är mer lättdriven för oss normalstarka..

/ Ulf
 

Lästips

Helgelandskusten – Tio äventyr längs Norges dolda pärla

Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.
jag skulle inte rekomendera vivianne till någos som vill motionspaddla bulan över knäna är för stor och bullig då tror jag mer på XP eller Barracuda som är lite smalare i överbyggnade och därför lättare att paddla
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips