Kodiak?

Hej...jag funderar på att köpa en Prijon kajak och jag undrar om ni har några erfarenheter angående Kodiak eller Touryak. Hur beter den sig i vågor, rollning, stabilitet (initial- och sekundär) m.m. Jag kommer att paddla i skärgården och havet utanför Nyköping...dvs Östersjön. Jag vore mycket tacksam om ni som har erfarenhet gärna skriver några synpunkter. Jag har läst lite om Kodiaken här på utsidan, men inget om Touryak. Om ngn vecka så går det att provpaddla, men än så länge ligger visst isen kvar vid dessa försäljningsställen. Tack på förhand!
 

Lästips

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.
Hej!

Kolla på orust kajaks hemsida (www.orust-kajak.se). Jag tror de sälje prijon kajaker och är rätt duktiga på dem. Jag paddlade en kodiak i höstas och var mycket nöjd med den. Har inte så mycket vana så jag kan tyvärr inte jämföra den med någon annan kajak.

lycka till med köpet/ johan
 
Stor och stabil

Jag har padlat Kodiak bland annat en vecka runt norra Åland. Uppfattade den som väldigt stabil, både kursstabil och säker i rejäla vågor. Detta förutsätter dock att den är tungt lastad eller att du själv är stor. Olastad blir det för mig som är rätt liten som att paddla en badbalja.

Dess främsta fördel tycks vara just att den lastar väldigt mycket och lätt genom de stora packluckorna. Sits och roder är också mycket trevliga, liksom att plastkonstruktionen är oöm. Största problem som jag uppfattar det är också storleken, som gör det svårt för en liten paddlare att hänga med större killar i mindre kajaker.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips