Knökfullt på centret

jäklar vad mycket folk det är nuförtiden på centret i solna! knappt ett ledigt rep någonstans, hög pladdervolym och brist på omklädningsskåp. Nåt eller mycket gör de förstås rätt , men jag måste ändå få hoppas ändå att det blir lugnare snart när säsongs-startsivern falnar .. :) är det lika på de andra väggarna i stockholm, en generell ökning av inomhusklättrandet? blir att man längtar ut lite.. Minns tex Wied Babu på Malta, hundratals leder i den lilla dalen och vi var oftast ensamma där hela dagen..
 
Fredag- och söndags-kvällar är lugnt och skönt har jag upptäckt.

Men visst, på senare tid har det varit smått kaotiskt på vardagkvällar...
 
Månadens produkt: Trangia Nest
De nya tallrikarna, skålarna och muggarna packas smidigt och kompakt ihop med Trangias klassiska kök. Ta chansen att vinna och testa serien!
Karbin är också smockfullt. Åtminstone de tider då jag kan.
Salveo har lite mer plats sen de tokhöjde inträdet, men även där är det trångt till repen.
 
Fortfarande klättra ute

Tjenare Anna,
Jag kan tänka mig att klättra ute. Bor i närheten av Gåseborg men kan även ta mig in centralt kollektiv om det skulle vara så. Jobbar oregelbundet och behöver ca1,5 v framförhållning för att kunna styra upp hämtning av barn etc. Var och bouldrade lite på centret i solna idag. Inte fullt så smockat som när du var där sist. Det fanns lediga rep men saknade någon som höll i andra ändan.

Ha det bäst.
/Johan
 
Nej söndagar är det förstås inte så farligt med folk. Tisdagkvällar och torsdagkvällar verkar det vara allra fullast. Fredagkvällar och helgerna är det lugnare.
 

Aktuellt

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

Snälltåget – på räls till äventyret

Snälltåget – på räls till äventyret
Möt Snälltåget på Outdoor Festival 2026 – som tar dig till friluftsdestinationer i Sverige och Europa. Som festivalbesökare får du 10% rabatt.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun!

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun!
Ta chansen att vinna startplatser till Göteborgs största trailupplevelse och Merrells nya terränglöpsko Agility Peak 6, perfekt att springa loppet i!

Testa, lär och gör: Aktiviteterna på Outdoor festival

Testa, lär och gör: Aktiviteterna på Outdoor festival
"Äventyrspasset" ger tillgång till aktiviteter, clinics och föredrag över hela festivalområdet. Som Utsidan Plus-medlem får du passet gratis!

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.