Klarar man Abisko-Kebnekaise på 6 dagar??

Har aldrig tidigare vandrat kungsleden men har rört mig mycket i fjällen kring Björkliden och Riksgränsen. Jag och en kompis har planer på att vandra kungsleden men vi har bara 6 dagar hinnar man kungsleden till Kebnekaise på det?

Vi håller samtidigt på med ett projektarbete kring tundra så hade även tänkt att dokumentera de områden med tundra som finns där. Är det någon som vandrat i de områdena och har någon koll på var det finns tundra??
 
Månadens produkt: Ergo Grip Enduro från Hestra
Rätt handskar kan göra stor skillnad under cyklingen. Ta chansen att tävla om lätta och bekväma Ergo Grip Enduro D3O från Hestra.
Tror rekordet på denna sträcka är 17 timmar fjällräven classic(rätta mig om det är fel)
Tror det är vca 11 mil å det e inga problem på 6 dar.
Ta nåt straff pass i början för att kunna löka lit på slutet.
 
Definitivt! Vandrade sträckan 2005 tillsammans med "hyfsat otränad" kamrat och vi gick sträckan på 5,5 dagar. :-D
Vi tog långa njutningspauser.. ;-)
 

Aktuellt

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”
I nya boken Vandra i södra Småland guidar Niklas Kämpargård till 48 turer genom skogar, sjölandskap, myrar och kulturbygder.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”
Utsidans redaktör Gabriel Arthur besöker Sveriges största friluftsfestival – och får med sig viktiga insikter hem.

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.
Ja, det er ikke svært. Min frue og jeg klarede den på 6 dage. Vi var 52 og 55 år i 2005. Faktisk klarede vi turen på 5 dage, fordi vi sidste dag gik 24 kilometer. Det vil jeg dog ikke anbefale. 6 dage er OK.

Gunnar
 
Tundra

Permafrost trodde jag inte att det fanns så långt söderut. Det ska dock finnas uppe vid Pältsa:

"Ett landskap där palsarna (permafrost) finns, med vandring längs milslånga rullstensåsar samt närhet till de mycket branta fjälltopparna på norska sidan gränsen."

Utklipp från STFs hemsida om Pältsastugan.

Mvh
Micke
[Ändrat av MickeOlle 2007-06-25 kl 12:30]
 
Jo visst ska det finnas tundra/permafrost där fast det handlar väll inte om några jättestora områden. Det finns flera forskargrupper som driver forskning om tundra i just Abisko området. Det finns ju också tundra på de lite högre topparna i området som man kan studera och dokumentera.
 

avslutad210712

Gäst
Om jag minns rätt skall det finnas områden med permafrost ovanför Abisko i riktning mot Lapporten. Enklast är nog att fråga av Abisko Naturum mer exakt var områdena ligger.

http://www.abiskonaturum.nu/
 

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.