• Obs! Tänk på att om du lägger ut din epostadress eller telefonnummer i forumet finns risken att de snappas up och används för spambrev och dylikt. För att slippa detta kan du istället be intresserade att kontakta dig via funktionen "Skicka epost till..." som finns i menyn man får få man klickar på ditt namn vid foruminlägget.

Klättring i Växjötrakten

Hej, nybliven klättrare med lite mer rutinerad kamrat hemma från Kanda skulle vilja ha tips på klättring (ute) kring Växjö.

Mvh
Nicke
 
Tyvär, du får söka dig lite bort. Finns bra klättring på småländska höglandet(Eksjö, Vetland, Tranås etc), det är det närmaste Växjö.
Finns en klippa utanför Värnamo men den är knappast något att hänga i julgranen. Kan duga för träning i brist på annat, självklart.
Sen har du ju bra klättring i en 10-mils radie. Blekinge, Halmstad osv.

/Jag lider av samma problem som du :)
 
A.S.; sa:
Tyvär, du får söka dig lite bort. Finns bra klättring på småländska höglandet(Eksjö, Vetland, Tranås etc), det är det närmaste Växjö.
Finns en klippa utanför Värnamo men den är knappast något att hänga i julgranen. Kan duga för träning i brist på annat, självklart.
Sen har du ju bra klättring i en 10-mils radie. Blekinge, Halmstad osv.

/Jag lider av samma problem som du :)

Har du varit inne vid "stora" väggen i värnamo?
Den är inte alls dålig faktiskt. Dock i stort behov av rensning. Det finns en klippa vid Lammhult dessutom, men den är lite hemlig fortfarande skulle jag tro.
Är inte helt uppdaterad på det där iofs.
 
Bra bouldering kring Värnamo

Bra bouldering finns kring Värnamo. Finns även ett område vi Värnamobor besöker ibland ca 2,5 mil väster om Växjö. Vi kallar det Hult och det ligger i krokarna kring Hjortsberga. Stället har idag ca 30 etablerade problem från enkelt till 7b+. Men här finns potential för långt fler problem.

Kika in http://www.vk2.se. Där finns även förare och vägbeskrivning till det mesta i klätterväg kring Värnamo, även till "stora väggen" som jag misstänker är Bautaväggen i Enskällaboberg. Men som sades tidigare, i stort behov av rensning. Åk till Vetlanda för klippklättring i stället.

Tyvärr finns inte Hult beskrivet på sidan, men vill du veta mer, lägg ett inlägg på vårat forum så fixar vi en guidad tur.
[Ändrat av Velcro 2006-04-29 kl 15:02]
 

Aktuellt

”När isen ligger i skärgården släpper jag allt”

I mitten av november lade sig de första skridskoisarna i Stockholm. Vi har pratat med Pamina Falck, kommunikationsansvarig på SSSK, om säsongstarten.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

”Som ett bibliotek – fast med frilufts- och sportutrustning”

I över 120 kommuner kan du låna friluftsutrustning hos Fritidsbanken – den prisbelönta föreningen som vill sänka trösklarna till naturen.

Springa, vandra, fascineras – redaktörens möte med platåberget

Utsidans redaktör Philipp spenderar en helg på Billingen, Västergötlands största platåberg och en av nyckelplatserna i Sveriges första UNESCO-geopark.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips