Klättring i Kroatien

Jag har en stuga på ön Brac som jag använder alldeles för lite. Ligger precis intill ett antal klätterleder av sportklättringskarraktär en km från havet med restauranger osv. Bilden är tagen i byn. Ser ofta klättrare i byn så tanken föll på er som är intresserad av detta. Själv har jag klättrat med guide ett par gånger :) Kostar 300kr för en halvdag. Utöver detta finns det på ön möjlighet till kajak, mountainbike, vindsurfning, dykning mm
Testar att länka till en enkel sida jag snickrat ihop så får vi se om admin har några synpunkter.
www.sites.google.com/site/semesterparadiset

http://www.aldura-sport.hr/brac-climbing-guide/

Micke
 

Bilagor

  • 1371812058.jpg
    1371812058.jpg
    57.8 KB · Visningar: 604
Senast ändrad:
Ukclimbing.com är ett betydligt större forum för klättrare som också har annonser i forumet, men tror att det kostar.

I Sverige blocket eller någon stugsajt? Facebookgrupper för köp och sälj av klätterprylar.
 

Lästips

Europas okända pärlor – 10 vandringar bortom turiststråken

Sugen på att packa väskan och vandra utanför Sverige? Då är den här listan för dig!

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.
Tack! Skall kolla upp detta. Det finns ju en köp och sälj-tjänst här för diverse kategorier men inget för uthyrning. La in en annons på blocket för ett par veckor sedan men saluför den inte som en klätterdestination där direkt.
 
Bra, för det kan knappast kallas för klätterdestination. Jag har varit där och klättrat på några av klipporna i föraren du länkade till. Det var bra bultar, men Brac är inte en ö man ska åka till för att kunna få klättra en vecka. Om man har andra ärenden dit, vilket jag hade, så hindrar inget att man tar med sig skor och sele och provar klättra lite, men det är låga klippor och totalt sett ett ganska litet antal leder.
 
Bra, för det kan knappast kallas för klätterdestination. Jag har varit där och klättrat på några av klipporna i föraren du länkade till. Det var bra bultar, men Brac är inte en ö man ska åka till för att kunna få klättra en vecka. Om man har andra ärenden dit, vilket jag hade, så hindrar inget att man tar med sig skor och sele och provar klättra lite, men det är låga klippor och totalt sett ett ganska litet antal leder.

Håller med. En klätterdestination är det absolut inte. Dåligt ordval. Är man som mig och gillar lite av varje är det en ok ö men inget om man är ute efter enbart klättring eller har höga krav på klättringen.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips