Klättring efter operation karpaltunnelsyndrom?

Det verkar framför allt som att du inte har haft ett karpaltunnelsyndrom eftersom det aldrig opereras i armbågen. Du har nog haft ett annat problem med medianus- eller ulnaris-nerven, men ett karpaltunnelsyndrom var det inte.
da vet du mer an jag (sagt helt utan ironi och sarkasm)
tack for att du rattar till vad som kanske skulle kunna vara skadligt for Gabbi.:)
 

Lästips

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.
Karpaltunneln finns i insidan av handen.

Wiki
"Karpaltunnelsyndrom är en medicinsk åkomma som kan orsakas av motorisk överbelastning.

I handledens insida finns karpaltunneln, en trång passage där fingrarnas böjsenor och medianusnerven passerar. Vid kraftiga upprepade vinklingar med datormusen eller ensidigt tangentbordsarbete med uppåtvinklad handled finns det stor risk att nerver kommer i kläm och blir irriterade, främst medianusnerven, och karpaltunnelsyndrom kan uppstå."

"I svårare fall kan det bli nödvändigt med en operation. Vad som händer under operationen är att kirurgen gör ett snitt över karpaltunneln och skär av ledbandet som täcker den. Det minskar trycket på nerven."

Det var inte Ulnartunnelsyndrom? "Som innebär att nervus ulnaris hamnar i kläm, vanligtvis i nervkanalen i armbågen, men ibland kläms nervkanalen i handleden (Guyons kanal) åt. De vanligaste symptomen är domningar i lillfingret och ringfingret."
 
I vilket fall så opererades jag för karpaltunnelsyndrom för 2,5 vecka sen. Man öppnade upp 6 cm i handen och skar av ledbandet. Hade stygn och kraftigt/vadderat bandage i två veckor. Nu stödskena för att avlasta hand och handled. Får absolut inte klättra eller belasta handen på sex veckor. =( Då är det också dags för operation av vänster hand. Jodå, "klättrar på väggarna" minst sagt av rastlöshet. ;) Ser fram emot mitten/slutet av januari, då jäklar ska jag upp på väggen igen.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips