Klättra i en två meter bred chimney?

Såg läderlappen och Robin använda den teknik du beskrev redan på 80-talet. De var fastbundna av Jokern, med ryggarna mot varandra, sittandes på golvet i en stor förbränningsugn, och löste problemet genom att klättra upp genom skorstenen rygg mot rygg. Kan ju vara bra för er att känna till nästa gång ni blir fastbundna i en ugn av en superskurk.
 

Lästips

Europas okända pärlor – 10 vandringar bortom turiststråken

Sugen på att packa väskan och vandra utanför Sverige? Då är den här listan för dig!

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.
Right!
Och sen visslade förstås Läderlappen på sin Batmo-nånting som de kunde flyga iväg med.
Tänkte inte på det...
 
Batman hade ingen batmo-flygande grej på den tiden. Men i sitt batmanbälte hade han därimot massvis med bra saker.
Förmodligen ett TasigÖverKantSnöre med krok.
 
Sen hade även Läderlappen en magnetisk mantel. För när han klättra upp för husväggar hängde den alltid mot väggen och följde inte riktigt gravitationens lagar på nått mystiskt och magnetsikt sätt.

:)
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips