klätterpolare i Gbg sökes

Vill så gärna ut och klättra mer! Ledig denna vecka och till helgen tex. Klättrar typ nivå 6 (7- i mitt esse) Har rep, men inte så mycket mer utöver personlig utrustning. Uppskattar avslappnad klättring med tid för fika! Hör av er..
 
Hej Jenny

Jag började klättra "så smått" förra sommaren, och då blev det främst topprep, men några lätter leder ute i Utby / Fjällbo har jag provat på att leda på kil. Därefter har klättringen mest legat nere, då min klätterkompis flyttade till Stockholm. I sommar har jag dock "rostat av mig" med en klätterkurs på Keb, och är nu sugen att komma i gång igen, men har inte hittat någon att klättra med.

Jag klättrar helst ute, och vill så smått träna på leda på kil, men klättrar gärna som andreman för att öva upp svårigheterna och provar också gärna inomhus när vädret är mindre bra. Fikar gärna!

Jag är bota fredag och lördag denna vecka, men klättrar gärna nu på söndag eller senare helger i höst (pga. jobbet har jag lite svårt att komma loss "vettigt" under veckorna).

Vad mera? Jag är 32 och sambo med en "icke-klättrare". Jag kan lösa biltransporter och har förutom personlig utrustning lite kilar och sådant.

Hör gärna av dig! Du når mig säkrast på min jobb-mail: joakim.edoff@setterwalls.se eller mobilen 0705-10 18 37.

Joakim
 

Lästips

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips