Klättermusen Brede - utseende?

Jag tycker inte den är för stor i alla fall. Jag har en large och jag är lång men rätt smal, 187 cm och 80 kilo och den är inte för stor. Har jag bara en tunn tröja under och inga förstärkningsplagg kan den kännas lite bylsig men då jag bara har den vinter och vår och en annan jacka för sommar och höst så gör det inget. Har jag förstärkningsplagg under sitter den som en smäck...fast jag kan röra mig hur bra som helst.

Har du kollat på filmen om jackan, finns några smarta lösningar för liftkort och vattentät ficka och liknande som jag inte hade koll förrän jag såg filmen :)

http://www.youtube.com/watch?v=1QSlB-K-2h4

Edit: Lägger till det som nedanstående talare skriver, fungerar ypperligt som skidjacka och hjälmen ryms gott och väl under luvan.
 
Senast ändrad:
Jag har en Brede som skidjacka. Är riktigt nöjd med den; rätt kraftigt och lite stretchigt tyg gör den väldigt bekväm. Bra huva som även funkar med hjälm på, bra ventilering under armarna, bra och rymliga fickor.
 
Radiotermer

Helt offtopic, jag vet.
Men, Militären, om du nu ska verka militärisk och stram och hålla dig med radiotermer, så kan du väl göra det rätt. Over and out betyder att du inte tänker dig någon mer konversation och då du just ställde en fråga är den uppenbart fel.
Gör om gör rätt ;)
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips