• Obs! Tänk på att om du lägger ut din epostadress eller telefonnummer i forumet finns risken att de snappas up och används för spambrev och dylikt. För att slippa detta kan du istället be intresserade att kontakta dig via funktionen "Skicka epost till..." som finns i menyn man får få man klickar på ditt namn vid foruminlägget.

Klätterkompis Linköping

Hej!

Jag kommer jobba i Linköping hela sommaren och undrar därför om någon har lust att klättra med mig. Regelbundet eller någon gång ibland spelar ingen roll. Jag har inte klättrat jättelänge, men tänker att man kanske inte måste vara på precis samma nivå så länge man kan säkra åt varandra. Jag är en 26-årig tjej som kommer vara i Linköping från 20 juni till mitten av augusti.

Hör gärna av er!

/Sofia
 
Hej!

Jag kan tänka mig att hänga på någon gång, har nästan inte klättrat något de två senaste åren i brist på något som drar mig till väggen :)

/Joakim
 

Lästips

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.
Hej!

Jag är också en soloklättrare i Linköping sen en tid tillbaka. Tyvärr har Hangaren i Ryd stängt en hel del framöver och efter det endast öppet till kl 18 nu under sommaren. Vilket kan bli lite tight att hinna med.

Som lösning tänkte jag gå en grundkurs i klippklättring och/eller skaffa mig en boulderpad för att sedan dra mig till skogs om kvällarna.

Hör av dig (eller om det är någon annan som är intresserad) om du är sugen på att hänga på :)

Är 22 och hänger i linkan ett bra tag framöver. Jobbar på 6a:eek:r just nu!

// Martin
 
Är du intresserad av att klättra ute har jag möjlighet mellan åtminstone 30/6 och 7/7. Jag har det mesta som kan tänkas behövas för sportklättring. Jag har dock väldigt dålig koll på var man borde klättra i Östergötland, och ingen tryckt förare. Blir iofs mer äventyr så!
 
tjena!
finns massor med platser men man får åka lite fast närmaste är ju Slattefors och dit kan man cykla
förare finns på klätterklubbens hemsida
annars är ju Ågelsjön vid Norrköping ett superbra ställe
man behöver ju inte klättra en hel dag, en kväll eller förmiddag är ju helt ok
är bortrest 30 juni tyvärr... men kanske 7 juli...
hade, Lennart 5+, ibland 6
 
Kika in på http://hk.forum24.se och kolla Replagskamrat Sökes-tråden. Vi är ett rätt stort gäng som klättrar aktivt utomhus, bl.a på Skallaberg och Korpberget.

Finns mkt på Småländska Höglandet, även om det blir en liten resa från Linköping.
 
Oj, hade visst missat att jag fått en massa svar. Förlåt, förlåt för att jag inte svarat, men upptäckte också att Hangaren har stängt nästan hela sommaren och tydligen gäller samma sak nåt ställe i Norrköping. Skulle gärna klättra ute. Måste bara lära mig först. Joakim och jag funderar lite på att gå kurs. Kanske nån mer som är sugen att hänga på? Har inte koll på några datum än...
 
Jag får snart besök av klättrare här ute så vi kommer nog att prova Stegeborg. Linköping blir ju lite längre att åka. När det blir får nog vädret avgöra. Ska bli intressant att se om allt är igenväxt eller om någon klättrar där.

/Oscar
 
Oscar!
Tror det mesta är i skick i Stegeborg. Även i Söderköping, Ramunderberget är lederna ok. Berätta vad och hur svårt du vill klättra så kan jag ge tips. Skrev föraren för några år sen, den är slut men finns på Linköpings KK:s hemsida tack vare Erik Kuiper.
Äe axelskadad själv, vet inte om jag törs klättra mer än kanske på topprep. Annars hade du nog fått besök där ute, Stegeborg är fint. Ramunder duger också för en dag, kommer du in så hör av dig.

Björn
 
Hej Gamling,

Inte illa att få tips från den som skrev föraren. Jag klättrar 5:eek:r och 6:eek:r sport. Inne klättrar jag upp mot 6c, men ute är det nog det mesta jag klarat 6a+ eller 6b. Tycker dock det är trevligt även med lite lättare leder. Det kanske även går att topprepa några naturligt säkrade leder.

Vi kommer att åka förbi Söderköping i morgon, och ska försöka ta en titt på Ramunderberget. Jag har inte gjort det innan då jag pratade med någon som var tveksam till lederna där. Beroende på vädret kommer vi nog att åka båt till Stegeborg på lördag eller söndag. Är du intresserad av topprep även i Stegeborg eller mest i Söderköping?

Jag kan nås på 073 501 57 12. Är jag ute i St Anna har jag dock ingen mottagning och då kan jag nås på 0121 512 44. SMS kommer fram ibland, om jag hänger upp telefonen i ett fönster..
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips