Kläder utanför sovsäcken

Det är många som skrivit att ni lägger kläder på sovsäcken. Kan man göra det på vintern också utan att kläderna är stenhårda när man vaknar på morgonen? Jag provade att lägga kläder på sovsäcken en sommmar, men det dröjde inte länge förrän alla kläder hade ramlat av. Finns det något trix för hur man får kläderna att ligga kvar även om man är en med vändare som vänder sig med hela sovsäcken istället för i?
 
Håller med

Har samma problem själv, kläderna ligger hopknölade längs tälkanten och är ännu blötare än vad de va när man gick och la sig... vore jätte bra med tips om detta.
 

Lästips

Helgelandskusten – Tio äventyr längs Norges dolda pärla

Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Månadens fråga: Värmebölja under vandringen - hur gör du?

Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.
Sovsäcksproblem

Är byxorna torra så lägger jag dom i botten på sovsäcken. Jackan och resterande kläder används som kudde.
Är utrustningen blöt kan man alltid ha med en säck och lägga kläderna i och förvara på lämpligt ställe i tältet ( kanske som kudde). Kläderna går ju ändå inte att torka ute i fält. Är det riktigt kallt och man använder dubbla sovsäckar kan man lägga byxorna i mellan säckarna och försöka att ha så mycket tröjor och liknande som det går inuti säcken närmast kroppen.
Byxorna blir inte allt för kalla. Jackan däremot får man ha utanför annars blir det trångt. Om den nu blir iskall gör inte så mycket p.g.a. att tröjorna har man ju haft i säcken så det man har närmast kroppen iallafall är varmt. Alltså det viktigaste är att man har det som är närmast kroppen i säcken.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips