Keramiska spöringar, på eller av?

Efter att min käre far trampade sönder mitt lätthaspelspö i somras (så går det när åldringsvården skär ned!) så har jag tvingats ut på marknaden igen, för att leta ett nytt haspelspö för lätta kastvikter (0-12-15 g). Sålunda inte vad man brukar mena med UL-spö, utan snarare ett mycket lätt haspelspö på ca 7 fot.

Jag började med att köpa ett spö till min sambo. Flera av de billigare spöna hade spöringar av metall, utan keramiska komponenter. Jag avfärdade detta som en ren budgetfråga, men killen i affären påstod att det inte var någon prestandaskillnad mot keramiska ringar.

Fan tro't, när jag var "in the game" för tio år sedan, så hade alla "riktiga" spön keramiska spöringar, övrigt var i klassen "bensinmackspön".

När jag skulle köpa ett (dyrare) spö, så fastnade jag för ett avsevärt dyrare (ca 1300:), som vid närmare påseende också hade spöringar av metall. Då butikens "proffs" var upptagna, kunde jag inte få något rakt svar på varför.

Så, samlade expertis: Måste spöringar vara keramiska, eller duger metall? Har man blivit bättre på att härda metallen, eller belägger man metallen med keramiskt material (som inte syns för en lekman). Eller var keram-måstet under tidigt nittital en ogrundad hype (metallringar får skador som nöter linan och ger kortare kast, ni vet)?
 
Jag VET inte, men jag vet att det teleskopspö jag köpte till min 6-åring i somras på ÖB har keramiska ringar. 79 spänn kostade det (inklusive kapslad rulle, några fula drag och flöten och nån slags betessump), så uppenbarligen så är inte keramiska ringar dyrt idag, och det brukar väl dra ner hype-effekten.
 

Lästips

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa Deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.
Frågan är om det verkar baklänges: Billigt spö kan ha keramiska ringar, alltså "måste" ett dyrt spö ha metallringar... Är lite tveksam.

Men, keramikringarna väger ju lite mer och gör spöet mindre smäckert, kanske det spelar in?
 
Den skillnad jag tänker på direkt är att det är skillnad på grader,de keramiska är oftast ytterst noggrant polerade,det är väl svårare att 'slipa' metall-ringar.En annan orsak kan också vara rostbeständigheten,en liten gnutta rost nöter fint på linan.Vilken skillnad det gör i verkligheten är hårfin.


peter
 
ping; sa:
en liten gnutta rost nöter fint på linan.Vilken skillnad det gör i verkligheten är hårfin.
Detta känns nästan lite kontradikt: Tror du att skillnaden i verkligheten (den jag fiskar i) är stor?

Är det någon som haft problem med linslitage pga rost eller grader? Jag har ju bara kört keramiska ringar... Och: borde inte metallringarna vara rostbehandlade?
 
Hm...

det där med keramiska ringar tycker jag man kan ta med en nypa salt.

Jag har två Berkley-spön som har deras lätta rostfria ringar. Dessa spön har andvänts flitigt under flera år utan några skador på ringarna. Jag kan inte märka något ökat linslitage jämfört med andra spön som har keramiska ringar.

Men jag är alltid försiktig med att inte dra beteslås och tafsar genom ringarna när jag plockar ihop spöt efter avslutat fiske.

//Göran
 
Klart som korvspad

Det var menat att vara kontradikt,risken för att de ska rosta är väl i det närmaste obefintlig,men finns dock.Häpp,nu för tiden är det ringar i IM6 eller sicc som gäller,vill man vara i poleposition :) är det bara att köpa nytt igen.


peter
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips